Yüz Germe Ameliyatı Nedir? Neler Yapılır? ... - Medistanbul

Gençliğinizi yaşın ilerlemesi ile birlikte geride bırakmak zorunda değilsiniz. Uzman bir plastik cerrahın yardımıyla zaman ve yerçekiminin etkilerine karşı koyabilirsiniz. Yıllar önce hatırladığınız doğal canlı görünümün geri gelmesini sağlayabilirsiniz.

Genellikle 50 yaş itibariyle yüz derisi bol gelmeye başlıyor. Bir kısmı fazla gelen cilt aynı zamanda kırışıyor. Bu ameliyatta yapılan da bu deri fazlasını almak ve cildi gerginleştirmektir. Yüz germe ameliyatı neredeyse yıllardır yapılıyor ve bu yüzden “klasik” ameliyat olarak anılıyor. Ama son on yılda devrim niteliğinde yenilikler de olmaktadır.

Yüz Germe veya Yüz Gençleştirme

Cildi kumaş gibi düşünün. Kumaşınız kapladığı yastığa büyük geliyorsa ne yaparsınız? Fazla olduğunu düşündüğünüz miktarı bir kenarından kesip çıkarırsınız. Yüz anatomisi dışarıdan göründüğünden çok daha karışıktır. Bu ameliyatın teknik olarak çok fazla ayrıntısı bulunmaktadır.

Operasyon; kulağın yanak ile birleştiği sınırda bir kesim yaparak yanak üzerindeki deri fazlalığını çıkarmaya yüz germe ya da yüz gençleştirme adı verilir. Bu operasyon favori arkasından saçlı deri içerisine doğru devam etmektedir. Bu ameliyat bilhassa boyundaki sarkıklıkları çok iyi tedavi etmektedir. 

Fazla cildi temizleyen kozmetik bir cerrahidir. Yaşlanma ile cilt elastikiyetini ve parlaklığını kaybeder. Zamanla kırışıklıklar ortaya çıkar ve yanaklar esnekliğini kaybeder. Yüz germe operasyonu, her iki cinsiyetten sağlıklı 40 ila 70 yaşlarındaki hastalar üzerinde yapılabilir.

Yüz germe operasyonu görünüşte büyük bir gelişme sağlar ve bir klinikte veya hastanede yapılır; bu lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilir. Anestezi tipinin seçimi, operasyonun karmaşıklığı, tercihen hasta veya cerrah tarafından koşullandırılır. Yüz germe fazla cildi çıkarır, deri altı dokuları ve yüz kaslarını güçlendirerek cildi yeniden konumlandırır.

Yüz Germe

Yüz Germe Adımları

 • Ameliyat Öncesi Konsültasyon
 • Sayısal Yüz Analizi
 • Anestezi
 • Operasyon

Ameliyat Sonrası Kontroller ve Pansumanlar

Sağlık ekibi nelerin yapılabileceğini ve yapılamayacağını belirlemek için ameliyat öncesi bir çalışma yürütmelidir. Yüzün kimliğinde büyük bir değişiklik yapmamak için hastanın özellikleri üzerine bir çalışma yapılacaktır. Kaldırma cerrahisi, her hastanın yaşam tarzına ve cerrah tarafından seçilen tekniğe bağlı olarak değişken bir süreye sahiptir.

İki Tür Yüz Germe İşlemi Vardır:

Serviko-Yüz Germe: Kesi saçla örtülmelidir. Kulakların arkasına uzanır ve kafa derisi bölgesine doğru devam etmektedir.

Ön Bağlantı: Kesi, kaş çizgisinin ve saç çizgisinin buluştuğu bölgede yapılır.

Kesi sonrası, cilt yağ tabakasından ve yüz kaslarından ayrılır. Fazla yağ, bir liposuction işlemi ile var olduğu alanlar (özellikle kaz) tarafından emilir. Kaslar gerilir ve fazlalık deriden çıkarılır, daha sonra yaraları mümkün olduğunca küçük hale getirmek için kesileri çok ince dikiş iplikleri ile kapatılır.

Yüz germe, doktor tarafından reçete edilen ilaçlarla birlikte fazla ağrıya neden olmaz. Ameliyattan sonra yüzün bazı alanları uyuşacaktır, ancak bu etkiler zamanla kaybolacaktır. Takip eden günlerde, ameliyattan sonra yüz şişecek, ancak kısa süreli bir etkisi olacaktır. İyileşme sürecini hızlandırmak için hastanın her zaman başı yukarıda olarak kalması önerilir.

Dikişler beş gün sonra alınacak ve geleneksel dikişler daha sonra doktorun talimatları izlenerek alınacaktır. Yüz germe operasyonunun büyük etkileri, müdahaleden sonraki üçüncü haftadan itibaren görülebilir. Yüz germe cerrahisi bazen tedaviye, enfeksiyonlara ve kanamaya karşı alerjik reaksiyonlar gibi küçük risklere neden olur. Doktorun tavsiyelerine harfiyen uyulursa bu riskler ortadan kaldırılır. Genellikle, kalan yara izleri zar zor görülebilir ve saçlarla kaplıdır.

Yaşlanma Yüz İşaretleri:

 • Çoklu Kırışıklıklar
 • Burun ve Dudaklarda Artan Şişlikler
 • Elmacıkları İndirmek
 • Kuru ve Buruşuk Bir Cilt

Ameliyat Öncesi Öneriler

 • Ameliyattan iki hafta önce, hasta anti-inflamatuar, antikoagülan veya aspirin dahil tüm tedaviyi durduracaktır.
 • Ameliyattan altı hafta önce, kan pıhtılaşma riskini arttırdıkları için kontraseptiflerin uygulanması durdurulmalıdır.
 • İyileşme sürecini zorlaştırdığı için sigara bir ay öncesinde bırakılmalıdır.
 • Yüz germe işlemi adet döngüsü sırasında gerçekleştirilemez.
 • Ameliyattan altı saat önce, hasta hiçbir şey yiyemez veya içemez.

Ameliyat Sonrası Öneriler

 • Hasta bir hafta boyunca antibiyotik ve ağrı kesiciler almalıdır.
 • Hasta bir hafta dinlenmelidir.
 • İki hafta boyunca hasta egzersiz yapamaz ve spora katılamaz.
 • Hasta normal yaşamına devam edebilir ve yaklaşık iki hafta sonra çalışabilir.
 • 3 ila 4 ay boyunca, iyileşme döneminde herhangi bir risk oluşturmamak için güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

İple Yüz Asma

Anestezi Şekli

Lokal anestezi ile ameliyat olabilirsiniz. Anestezi doktoru size aynı anda sedasyon denilen ve sizi yarı uykuda tutacak ek bir tedavi uygulayacaktır. Mutlaka istiyorsanız genel anestezi de alabilirsiniz. 

Ameliyat Nerede Yapılmalı: Bir klinik ya da bir hastane ameliyathanesinde yapılmalıdır.

Ameliyat Süresi :3–4 saat

Hastanede Yatış Süresi: Aynı gün taburcu olabilirsiniz. 

Ameliyat Sonrası Ağrı: Birkaç gün hafif bir sızlama olabilir. Genellikle ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur. 

Şişme, Morarma: 3–6 gün arasında, orta derecede

Pansuman: 2 günde tamamen çıkarılıyor. Sargılar ertesi gün alınıyor. Üçüncü gün yıkanabilirsiniz. 

Dikişler: Kulak önündeki dikişler altıncı, kulak arkası dikişleri yedinci günde alınıyor. Saçlı deride metal dikişler var ve bunlar da yedi veya sekizinci günde alınıyor (alınmaları ağrılı değil). 

Ne Zaman İşe Dönülebilir: Bir hafta sonra

Spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 3-4 hafta sonra ağır spora başlanabilir.

Son Şekil: Birkaç hafta sonra büyük ölçüde son şekil ortaya çıkmış olur. Ama dokunduğunuzda hala kulaklarınızın önlerinin sert olduğunu hissedersiniz. Bu sertlikler üç ay kadar sürer.

Yüz germe ameliyatı hayati önem taşıyan bir ameliyat değildir. Herhangi bir kozmetik operasyon gibi birçok psikolojik avantajı vardır. Yüz germe yaşlanma belirtilerini azaltır, cildin elastikiyetini ve parlaklığını geri kazandırır. Benlik saygısını ve hastanın güvenini geri kazandırır. Yüz germe işleminin sonuçları kalıcı bir etkiye sahip değildir, on yıllık bir süreden sonra yeni bir müdahale gerektirebilir.

Asma ve Örümcek Ağı Estetiği

İple yüz asma yöntemleri elastikiyetini kaybetmiş derinin ve yüz yapılarının, estetik operasyona gerek kalmadan toparlanmasını sağlayan bir yöntemdir. Özellikle son yıllarda ameliyatsız estetik uygulamalarına artan ilginin bir sonucu olarak pek çok yöntem geliştirilmektedir. İple yüz askılama yöntemleri veya örümcek ağı estetiği uygulamaları son zamanlarda en çok tercih edilen estetik uygulamaları arasında önemli yer tutmaktadır.

İple Yüz Asma Estetiği Nasıl Bir İşlemdir?

İple yüz asma estetiği için bugün kullanılan 2 temel yöntem bulunmaktadır. Birinci yöntemde kendiliğinden eriyen ve üzerinde minik koniler bulunan bir iplik ile yüzü askılamak için tercih edilerek deri altına yerleştirilir. İpin erime sürecinde dışardan fark edilmeyen bir doku oluşur.

Bu reaksiyon ipin çekme etkisine ek olarak dokuda sıklaşma ve toparlanmaya sebep olur. Bu operasyonda her bir yüzün yarısı için 3-5 arası iplikler kullanılır. Bu yöntemin en çok tercih edilen ipi “silhoutte soft” olarak bilinen ip türüdür. İşlemde genellikle “silhoutte lift” “happy lift” gibi adlandırmalar yapılır.

İkinci yöntemde ise herhangi bir asma operasyonu yapmadan “coq” olarak tarif edilen kendiliğinden tırtıklı eriyen iplikler, deri altına bırakılır. Her yüz yarısı için elde edilmek istenilen sonuca göre 30-60 arası ipliğin deri altına bırakıldığı işlemden 5-6 hafta sonra nihai sonuç elde edilir. Deri altına bırakılan eriyen dikişlerin dokuda yarattığı enflamasyon kollajen sentezini uyarır, böylece dokuda sıklaşma ve toparlanma meydana gelir.

Örümcek Ağı

İple Yüz Estetiği Yapılırken Ağrı Hissedilir Mi?

Gerek örümcek ağı estetiği gerekse “happy lift” olarak tarif edilen iple yüz asma işlemi olsun, iple yüz estetiği operasyonları ağrısız, ofis koşullarında yapılabilen son derece konforlu estetik uygulamalardır.

İple Yüz Asma Ya Da Örümcek Ağı Estetiği Sonrasında Morluk Şişlik Olur Mu?

Her iki işlem sonrasında morluk oluşması nadir görülmektedir. Şişlik ve ödem görülebilmekle beraber, işlem sonrası uygulama ve başın yüksekte tutulması ile kısa sürede bu şişliklerin giderildiği görülecektir.

Hangi Hastalar İçin İple Yüz Gerdirme veya Örümcek Ağı Estetiği Kullanılır?

İple yüz estetiği operasyonları her hastaya uygulanabilen yöntemlerdir. İşlemlerin anestezi gerektirmemesi, toparlanma ya da istirahat dönemine ihtiyaç duyulmaması ve estetik operasyonlara nazaran daha kolay işlemler olması, isteyen herkes için uygulanabilir olması sonucunu doğurur. Elbette kişilerin beklentilerinin analiz edilmesi uygulama öncesi önem taşır. Dolayısıyla 45 yaş altı, yüzünde sarkma gevşeme orta düzeyde olan ve beklentisi ılımlı bireyler uygulamadan en iyi sonucu alacak kişilerdir. Daha ileri olanlar için, beklentileri minimalize edilmek kaydıyla uygulama yapılabilir. En doğru karar ve hasta seçimi tabi ki bir Estetik Cerrahi uzmanının değerlendirmesi sonucunda yapılacaktır.

İple Yüz Estetiği Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Örümcek ağı estetiği sonuçları 12-18 ay, iple yüz askılama estetiği sonuçları ise 18-24 ay kalıcılık gösterir. Ancak bu yöntemlerin kalıcılık sürelerinin kişinin metabolizması, genetik yapısı, yaşam şekli vs. gibi pek çok nedene bağlı olarak değişebildiği unutulmamalıdır.

Örümcek Ağı Estetiği ve İple Yüz Asma, Dolgu, Lazer Vs. İle Birlikte Kullanılır Mı?

Tüm iple yüz estetiği işlemleri, diğer ameliyatsız estetik uygulamaları olan botoks, dolgu, kimyasal peeling, mezolifting, radyofrekans, fraksiyonel lazer gibi yöntemlerle birlikte kullanılabilir. Bu türden kombinasyonlar elde edilen sonuçların daha iyi olmasını sağlar.

İple Yüz Estetiğini Hangi Doktorlar Yapmalıdır?

Yüz anatomisine ve yüz estetiği uygulamalarına uzman olan doktorlar plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlarıdır. Dolayısıyla olumsuz bir sonuçla karşılaşmamak için iple yüz asma ve örümcek ağı estetiği operasyonlarının mutlaka bir Estetik Cerrah tarafından yapılması gerekir.

Yorum Yap