Vajinoplasti Nedir? Nasıl Yapılır? ... - Medistanbul

Vajinoplasti, vajinal doğum veya yaşlanmadan gevşek veya gevşek hale gelen bir vajinayı "sıkmayı" amaçlayan bir ameliyattır. Bu sebeple, operasyona vajinal sıkma, vajinal plastik cerrahi veya vajinal rekonstrüksiyon da denir.

Vajinal dokuların gerilebileceği doğru olsa bile, vajinal dokuyu kendi başına operasyon olarak sıkılaştırmak, cinsel tepkinin artmasını garanti edemez, Bunun sebebi ise arzu, uyarılma ve orgazm, duygusal, manevi ve kişilerarası faktörlerin estetik kadar koşullandırdığı karmaşık, son derece kişisel tepkilerdir. Ayrıca, cinsel “duyarlılık” otomatik olarak daha fazla zevke yol açmaz hatta acıya bile yol açabilir.

Cinsiyet teyidi cerrahisi ile ilgilenen transseksüel ve nonbinary bireyler için, vajinoplasti, cerrahların rektum ve üretra arasında vajinal bir boşluk oluşturduğu bir süreçtir. Vajinoplastinin amacı penil dokudan vajina yaratmaktır. Bir vajinoplasti, elektif bir kozmetik veya rekonstrüktif plastik cerrahi operasyonu olarak gerçekleştirilebilir. Ayrıca labiaplasti gibi diğer genital ameliyatlarla da birleştirilebilir.

Bir vajinoplasti geçirmeden önce, hastalara risklerini ve faydalarını, doğru kararları aldıklarından emin olmak için operasyonu veya bir danışmanı yapacak doktor ile görüşmeleri tavsiye edilir. Çoğu cerrah, hastaların bir vajinoplasti aramadan önce Kegel egzersizleri gibi diğer cerrahi olmayan seçenekleri keşfetmelerine yardımcı olur, böylece hastalar operasyona ilişkin riskleri ve olası komplikasyonları önleyebilir. Vajinoplasti, doktorların mevcut genital dokunuzdan bir vajina oluşturduğu operasyondur. 

Vajinoplasti

Vajinoplasti, bakım sonrası bakım için ömür boyu bağlılık gerektirebilir, çünkü vajinoplastisi olan bayanların vajinasını açık tutmak için düzenli olarak genişletmeleri gerekecektir. Cinsiyet yapılandırma ameliyatları, bazı transseksüel ve cinsiyet çeşitliliğinin cinsiyet kimliklerini doğrulamak için kullandığı bir grup cerrahi işlemdir. Vajinoplasti, trans kadınlara veya transfeminin olarak tanımlayanlara sunulan bir tür alt cerrahidir.

Vajinoplasti İçin Kimler Uygundur?

Cinsiyet geçişinde operasyon asla ilk adım değildir. Sosyal ve tıbbi geçiş seçeneklerini zaten keşfettikten sonra olan bir şeydir. Vajinoplasti yapmayı seçen insanlar genelde cinsiyet onaylama sürecinde ek hormonlar almak gibi başka adımlar attıktan sonra bunu yaparlar. Mutlaka geniş kapsamlı araştırıp, tüm detayları öğrenip doktorunuzla tüm yapılacak olanları konuşarak karar vermeniz gerekecektir.

Hastaların Vajinoplasti İstemesinin Nedenleri Nelerdir?

Doğumdan sonra bayanlar, dokuların gerilmesi ve kasların ayrılmasından kaynaklanan, bazen bir tamponun düştüğü noktaya kadar vajinal gevşeklikten şikayet edebilirler ve bu ton eksikliği cinsel işlev bozukluğuna sebebiyet verebilir.

Vajinoplasti Ne Yapar?

Bir vajinoplasti ayrılmış kasları bir araya getirir ve vajinanın arka tarafından ekstra mukoza cildi çıkarılır. Dış cilt de daha estetik bir görünüm için çıkarılabilir.

Vajinoplasti Anestezi

Lokal anestezi ile birlikte vajinoplasti yapılabilirken, birçoğu genel anestezi altında yapılmasını tercih eder.

Vajinoplasti

Vajinoplasti İçin Hazırlık

Hastalardan operasyon öncesi bağırsak hazırlığı yapmaları istenir.

Vajinoplasti Prosedürü

Yapılacak sıkma oranı belirlendikten sonra, vajina içinden çıkarılacak ekstra cildi tanımlamak için bir pasta şekilli kama işaretlenir. Cildin altında bulunan dokular güçlü dikişlerle sıkılır. Vajinal kanal sıkıldıktan sonra cilt dikilir. Çıkıntı yapan cilt varsa, bu daha estetik bir sonuç için de azaltılabilir.

Vajinoplastinin Riskleri Nelerdir?

Vajinoplastiden kaynaklanan riskler arasında nadir komplikasyonlarla birlikte enfeksiyon durumu, kanama ya da ağrı bulunabilir.

İşlem Sırasında Ne Olur?

Ameliyatınızın sabahı doktorunuz ve bir anestezi uzmanınızla görüşeceksiniz. Size günün nasıl olacağına dair genel bir bakış sunacaklar. Çoğunlukla da rahatlamanıza yardımcı olacak bir antianksiyete ilacı veya başka bir yatıştırıcı verecektir. Sonra sizi operasyona getireceklerdir. Vajinoplasti esnasında, genel anestezi altında olacaksınız, bacaklarınızla üzengi halinde sırt üstü uzanacaksınız. Operasyon karmaşıktır, hassas doku, damar sistemi ve sinir liflerini içerir. İşte geniş vuruşlardan bazıları:

  • Yeni vajinal boşluk, üretra ve rektum arasındaki boşlukta oyulur.
  • Şekli tutmak için boşluğa cerrahi yapay penis yerleştirilir.
  • Deri penisten çıkarılır. Bu cilt ters çevrilmiş bir kese oluşturur.
  • Klitoris olmak için üçgen bir glans penisi çıkarılır.
  • Üretra çıkarılır, kısaltılır ve penisin geri kalan kısımları kesilmeden ve atılmadan önce yeniden yapılandırmak üzere hazırlanır.
  • Her detay birlikte dikilir ve bandaj uygulanır. Tüm operasyon iki ila beş saat sürer. Bandajlar dört gün boyunca yerinde kalır, bundan sonra dikkatli ve emin adımlar atılmalıdır.

Vajinoplasti

Vajinoplastiden Sonra Ne Olur?

Bu operasyon tipik olarak cinsel memnuniyeti artırmaya yardımcı olabilecek daha sıkı bir vajinal kanalla sonuçlanır. Vajinoplasti önemli bir iyileşme süresi ve bu süreçte kişisel bakım gerektirir. Operasyonunuzu takiben yaklaşık bir hafta hastanede kalmayı ve taburcu olduktan sonra takip randevularına dönmeyi beklemelisiniz. 

İyileşme süreci zaman alabileceğinden, vajinoplastiden sonraki ilk altı hafta içinde ağır fiziksel aktivite veya ağır kaldırma yapmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca ameliyattan sonra bir ila iki hafta boyunca bir kateterden idrar yapmanız gerekebilir. Klinik ekibiniz size kateter bakımı ve cerrahi bölgede kızarıklık ve şişme gibi enfeksiyon belirtilerinin nasıl kontrol edileceği konusunda ayrıntılı bilgiler verecektir. 

Muhtemelen etrafta dolaşabilir ve ameliyattan sonraki bir hafta içinde hafifleyebilir. Yaklaşık altı haftada tüm aktivitelere geri dönecek kadar iyileşirsiniz. Bu ameliyatın oniki ila onsekiz ay sürebilen çok uzun bir iyileşme süreci vardır. Diğer cinsiyet onaylama operasyonundan farklı olarak, vajinoplasti yaşam boyu bakım sonrası bağlılık gerektirir. 

Vajinoplasti varsa başlangıçta vajinanızı açık tutmak için günde birkaç kez genişletmeniz gerekecektir. Sonunda, çeşitli alternatiflere bağlı olarak haftada birkaç kez azaltılabilir. Bakım ekibiniz bunun nasıl yapılacağını ayrıntılı olarak açıklayacaktır. Hastalarda bir ila iki hafta evde kalma süresi olabilir. İlk birkaç gün boyunca çok dikkatli olmak gerekebilir. İlk günler derin bir ağrı hissedebilirler ve sekiz hafta boyunca tampon kullanımı veya cinsel ilişki yoktur. Gerçekleştirilen sıkma durumuna bağlı olarak, bazı hastalara dilatör kullanma talimatı verilebilir.

Yorum Yap