Tıraşsız Saç Ekimi Tekniği ... - Medistanbul

Saç Ekimi yapmayı planlayan hastalarımızın sorduğu en sık sorulardan bir tanesi de şüphesiz TIRAŞSIZ SAÇ EKİMİ nasıl oluyor?

Baş bölgemizi tıraş etmeden ekim yapmak mümkün mü? Bireyler genellikle ayna karşısında kendilerini nasıl görmek istiyorlarsa, buna yönelik sorular sorarak akıllarında olan soru işaretlerini çözümlemeye çalışırlar.

Genelde saç ekimi yapılırken saçlar tıraş edilir ama bazı hastalarımız saçlarını tıraş etmek istemedikleri için saç ekimi yaptırmada çekinceleri vardır. Ancak hiç tıraş edilmeden saç ekimi yapmak mümkündür. Bizde bu anlamda sizlere yardımcı olmak için araştırma yaptık.

Hastaların Saçlarını Tıraş Ettirmekten Çekinmesinin Başlıca Sebepleri;

 • Kişiler sosyal çevresinde saç ektirdiğinin fark edilmesini istemediği için tıraş ettirmekten çekinirler.
 • Bayanlar uzun saçlı olarak görünmek istedikleri için tıraş edilmeyi tercih etmezler.
 • Bireyler ayna karşısında saçlı olarak daha güzel göründüğünü düşündüğü için tıraş edilmeye yanaşmayabilirler.
 • Saç ekimi yaptıran kişilerin ekim sonrasında farklılık yaşamak istemedikleri için çekinceleri vardır.

Tıraşsız Ekim

Tıraşsız Fut Ve Fue Yöntemleri

Fut Yöntemi: Donör alanının tıraş edilmesine gerek kalmaz. Donör alanından alınan saç kökleri ekilecek alanda hiç saç kökünün olmaması ya da çok az sayıda olması durumunda tıraşsız ekim yapılabilir.

Fue Yöntemi: Donör alanının tıraş edilerek yapıldığı yöntemdir. Aşağıda detaylı şekilde bulunur;

Tıraşsız Fue Yöntemleri:

Donör alanı tıraş edilir / Ekilecek alan tıraş edilmez; Hastanın başı kel ise bu yöntemle ekim yapmak rahatlık sağlar ve kolayca yapılır ancak ekilecek alanda saçlar varsa ekim zorlaşır ve uzun saatleri alır. Bunun için de aynı gün içerisinde çok sayıda greftin ekilmesi zor olabilir ve ekim işlemi iki seansta yapılabilir. Ekilecek alanda saç yoğunluğu olmasından dolayı aralarında operasyon yapmak durumu zorlaştıracaktır.

Sınırlı Tıraş yapılır; Donör alanının belirli bir kısmının tıraş edilerek yapılmasıdır. Donör alanı da küçüleceği için de az sayıda greftin toplanmasına neden olur.

Tıraşsız Fue; Donör bölgesinin tıraş edilmeden ekilecek alana greftlerin yerleştirilmesidir. Donör alanı tıraş edilmeden aralarından alınarak yapılacak bir operasyon olduğu için zaman alıcı daha zor ve az sayıda saç kökünün toplanması ve ekilmesi demektir.

Tıraş Edilerek yapılır; Bu yöntemler arasında en yaygın olanı ise; Tam tıraş saç ekimidir. Donör alanı ve ekim yapılacak alan komple tıraş edildiği için daha etkin verimli ve daha fazla greftin alınması hedeflenmektedir.

Ancak hastanın tıraşsız ekimi ile alakalı en doğru kararı doktoru baş bölgesini gördüğünde karar verecektir. Örneğin, hasta özellikle üstte önemli saç dökülmesi yaşadıysa ve çok sayıda greft gerektiriyorsa başı tamamen tıraş olacaktır.

Karar genellikle doktor hastayı muayene ettikten sonra saç ekimi operasyonunun planlama aşamasında verilir. Çünkü her tekniğin artı ve eksi yönleri vardır. Saçların tıraş edilmeden greft toplama işlemi yapıldığı için işlem hem daha uzun sürmekte hem de istenilen sayıda greft toplanamamaktadır.

Tıraşsız Saç Ekimi Operasyonu

Tıraşsız İle Tıraşlı Ekim Arasındaki En Belirgin Özellik;

Bu iki ekim arasındaki en belirgin fark; özellikle kişinin baş bölgesinin boşluk alanının hangi oranda olduğu ile bağlantılıdır. Eğer kişi saçlarının çoğunu kaybetmiş olup geniş bir alanda dökülmeler mevcutsa, uzmanlar tarafından tıraş edilerek ekim yapılması tercih edilir.

Şayet sadece baş bölgesinin belirli bir alanında dökülmeler varsa saçlarının çoğu duruyorsa tıraşsız ekim yapmak daha uygundur. Kısacası; kişiler muayeneye geldikleri zaman doktorun yönlendirmesine göre karar vermeleri ve bu doğrultuda hareket etmeleri gerekmektedir. Alanın büyüklüğüne bağlı olarak ekim yöntemi belirlenir.

Tıraşsız Saç Ekiminin Faydaları

 • Tıraş tamamen ortadan kaldırılmıştır.
 • Hasta uzun saçlı olmaya devam eder.
 • Donör alanında oluşan kabuklar dikkat çekmez.
 • Daha az greft olduğundan genel iyileşme süresi daha kısa olabilir.
 • Ekim yapıldıktan sonra saçlar kapattığı için operasyon izi olmaz.
 • Günlük hayata uyum süreci daha hızlı olur.
 • Bayanlar saçlarını aylarca uzatmak zorunda kalmaz.
 • Bireyler ayna karşısında kendince görmek istediği saç stillerini yapmaya devam eder.
 • Donör alanındaki saçların bir kısmı durduğu için alınan greftleri kamufle eder.
 • Uzun saç kullanmayı seven erkekler için saçlarını tıraş etmesine gerek kalmaz.

Tıraşsız Saç Ekiminin Dezavantajları

 • Doktorun eğitimi, deneyimi ile zahmetli ve titiz bir ekimdir.
 • Tek seansta nakledilen nakil sayısı sınırlıdır, bu nedenle hastanın ulaşabileceği saç yoğunluğu daha düşüktür.
 • Diğer saç ekimi tekniklerinden daha uzun sürer.
 • Daha fazla çalışma gerektirdiğinden, diğer yöntemlerden daha pahalı olabilir.
 • Normal saç ekiminde bile çok dikkatli olmak gerekirken, tıraşsız ekimde daha büyük bir titizlikle dikkat edilmesi gerektirir.

DHI Tekniği

Tıraşsız Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi normalde büyük uğraşlarla yapılması gerekirken tıraşsız saç ekimi normal ekimin de iki katı özenle yapılması gereken bir ekimdir. Çünkü saçlar kesilmeden ekim yapılmaya çalışıldığı için daha uzun süre, çaba ve titizlik gerektiren zor bir süreçtir. Dolayısıyla bu durum fiyatlara da yansımaktadır.

Normal saç ekimine göre fiyatları biraz daha yüksektir. Fiyatların yüksek olmasının bir başka nedeni de her hastane ya da klinikte tıraşsız saç ekiminin yapılmamasından kaynaklıdır. Biz Medistanbul olarak tıraşsız saç ekiminde hem büyük bir başarı ile hem de son derece uygun fiyatlarla hastalarımıza yardımcı olmaktayız.

Sonuç Olarak

Saç ekimi yapılan hastaların %95'i başın tamamen tıraş edilmesini istemektedir. Saç ekimi yapılan hastaların %4 - %5'i başın kısmi tıraş edilmesini istemektedir. Tamamen tıraşsız saç ekimi yapmayı tercih eden hastaların %1'inden daha azının tercih ettiğini söyleyebiliriz.

Saçlarını tıraş ettirmeden saç ekimi yaptıran bazı hastalar sonuçlardan memnun olduklarını söylüyorlar, ancak saçlarını tıraş etmenin daha iyi olabileceğini itiraf ediyorlar. Uygulamada deneyimli doktorlar genellikle hastalarının ameliyattan önce saçlarını tıraş etmelerini önerir. Saç ekimi operasyonu için tıraş önemlidir.

Yorum Yap