Sakal Ve Bıyık Ekimi Nedir? ... - Medistanbul

Sakal ekiminde, saç ekiminde olduğu gibi donör bölge yine başın yan ve arka bölgeleridir. Toplanan greftler doğrultusunda çizilen sakal bölgesine ekim işlemi gerçekleşir.

Yani saç kökünün baş bölgesinden toplanarak Fue yöntemi ile sakala aktarılması işlemidir. Sakal nakli ile birlikte dökülen sakalların yeniden şekillenmesi yoğun bir görüntüye kavuşması hedeflenir.

Medistanbul Kliniği, kalın ve düzenli bir sakal isteyen erkekler için ideal bir seçimdir. Birçok erkekte görülen saç (sakal-bıyık) dökülmesi esas olarak genetik faktörler, testosteron seviyeleri, zayıf vitamin alımı, vücudun yeterli keratin ve stres gibi faktörlerden kaynaklanmaktadır. Nadir veya düzensiz bir sakal, sakal nakli yardımı ile düzeltilebilir.

Sakal ve Bıyık Ekimi

Doğru bir klinikte uygulandığında basit bir işlemdir. Kulaklar arasında yer alan başın arkasındaki sağlıklı saç kökleri, normal olarak büyüyecekleri alıcı alana ekilir, yani implante edilir. Sakal ve bıyık nakli için 2500 folikül yeterlidir. Sakal ve bıyık nakli estetik bir işlemdir. Hastanın sağlığını etkilemez ve psikolojik faydaları vardır.

Sakal ve bıyık nakli hastanın güvenini geri kazandırır ve kendine olan saygısını artırır. Sakal ve bıyık nakli, saç ekiminde olduğu gibi aynı avantajları sunan Safir FUE yöntemiyle gerçekleştirilir. Mikro-FUE yöntemiyle, saç kökleri başın arkasından (donör alanı) tek tek çıkarılır ve uzman tarafından açılan kanallara (alıcı alan) sabitlenir. Safir FUE yöntemi kullanılarak sakal ve bıyık nakli operasyonları lokal anestezi ile yapılır. Hasta ağrı veya rahatsızlık hissetmez ve müdahale sırasında bilinçlidir. Ameliyattan sonra yara izi ve dikiş olmaz.

Sakal Ekiminin Önemi

Saç ekimi bireyler açısından ne kadar önemliyse, sakal ekimi de aynı oranda önemlidir. Bu nedenle de görüntüyü iyileştirmek için tercih edilir. Kültürel anlamda sakal her zaman erkeklerin görünüm açısından daha ön planda olmaları için güçlü bir göstergedir. Günümüz modern çağda ise sakal uzatmanın popüler olmasıyla beraber moda olmuş daha önemli hala gelmiştir.

Sakal Ekiminin Faydaları

 • Sakal görünüm açısından yüzü oldukça etkilediği için daha estetik durur.
 • İyi bir ekim yapıldığında doğal ve yoğun bir görünüme sahip olunur.
 • Sakal ekimi saç ekimine göre daha ağrısız ve daha hızlı şekilde yapılır ve sonuçlanır.
 • Sosyal yaşantınıza daha kısa sürede geri dönmenizi sağlar.
 • Bireylerin kendine olan güveni artar.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal nakli için Fue yöntemi ile baş bölgesinin arka veya yan donör alanından birer birer greftler toplanarak alıcı olan bölgeye sakal ekilir. Fue yöntemi ile birlikte ağrısız lokal anestezi yapılır ve şiddetli ağrı hissedilmez. Operasyondan sonra ise iz kalmaz. Operasyonun süresi ekilecek saç kökünün sayısına göre değişir. Yaklaşık 5-6 saat sürmektedir. Operasyondan sonra tam olarak sonuç alabilmek için en az üç ay beklemeniz gerekmektedir.

Sakal ve Bıyık Ekimi

Sakal Ekimi İçin Kaç Greft Gerekir?

Sakal ekimi yaptırmaya karar verdiğinizde doktorunuzun muayene etmesi sonucunda net sayıya ulaşılmaktadır. Çünkü herkesin sakal alanındaki boşlukları farklılık göstermektedir. Bu nedenle de ihtiyaç olan greft sayısı bireylere göre değişir. Bunu tespit etmek için de cihazlarla ekran görüntüsünden bakılabilmektedir.

Sakal Ekimine Uygun Adaylar Kimlerdir?

Sakalında dökülme ve boşluk olan adayların ekim yaptırması için donör bölgesinden alınacak olan köklerin yoğun olması nakil yapılabilmesi için önemli ve şart bir durumdur. Bu seviyede olan kişiler rahatlıkla saç köküne ulaşılabileceği için yararlanabilir.

Sakal Ekiminin Yan Etkileri Nelerdir?

 • Kullanılan uyuşturma iğnelerinden kaynaklı ödem yapabilir.
 • Alıcı bölgede operasyon yapılacağı için kızarıklık olabilir.
 • Donör ve alıcı bölgede hassasiyet yapabilir.

Sakalın Çıkma Süreci

Bu yan etkilerin hepsi birkaç hafta içerisinde düzelecektir. Nakil sonrasında iz kalmayacaktır. Doktorun önerilerine uymanız ve gerekli özeni gösterdiğiniz takdirde istediğiniz sonuçlara ulaşırsınız. Operasyondan sonra ilk yıkama sonrası normale dönmeye başlayacaktır. Ortalama olarak 10 günden sonra sakallar çıkmaya başlayacaktır. 2 haftanın sonunda ekilen köklerin düşmesi ile birlikte yeni canlı kökler çıkmaya başlayıp 3 aydan sonra belirgin şekilde çıkmış olacaktır.

Sakalınız Neden Düzensiz Görünüyor

Sakalınız ince telli ve zayıf köklere sahipse dağınık ve seyrek bir görünüme sebep olur. Bu nedenle de sakal nakli için iyi bir aday olabilirsiniz. Bu durumu bazı erkekler önemsemezken bazıları tarafından kendini kötü hissetmesine yol açabilir. Ancak bu durumda operasyonel müdahale ile birlikte üstesinden gelinebilir. Estetik operasyonlarındaki yenilikler ve başarılar sayesinde sakal ekimi yapmak mümkündür. Bununla beraber ince telli veya düzensiz bir sakalla uğraşmak durumunda kalmazsınız. Sakal ekimi için bize başvurabilirsiniz.

Sakal ve Bıyık Nakli Aşamaları

Muayene: Doktor, alıcı alanı kaplamak için kaç saç köküne ihtiyaç duyulduğunu ve donör alandan kaç kök çıkarılabileceğini belirler. Doktor verici alanı ve alıcı alanı işaretleyecektir. Optimal ve doğal bir sonuç elde etmek için, konsültasyon sırasında sakal kılının uzama yönü belirlenecektir.

Operasyon: Herhangi bir saç ekimi gibi, birkaç ana bölümden oluşur:

Kan analizi: Kan yoluyla bulaşan herhangi bir hastalığı tespit etmek için hastanın kan örneği alınır. Aynı kandan trombosit açısından zengin plazma, PRP tedavisi için santrifüj ile ekstrakte edilir.

Anestezi ve anestezi öncesi: Konsültasyon sırasında doktor tarafından yapılan işaretleme boyunca çok fazla anestezi yapılır. Daha sonra işaretleme bölgesinde anestezi yapılır.

Donör alanından saç köklerinin çıkarılması: Saç kökleri donör bölgeye zarar vermeden piramidal sisteme çıkarılır. Ekstraksiyondan sonra, 48 saat içinde kaybolan küçük kırmızı noktalar vardır.

Folikülleri tutma: Dehidrasyonu önlemek için, çıkarılan kökler steril bir tuzlu su çözeltisinde tutulmalıdır.

Açık kanallar: Safir (değerli taş) neşter yardımıyla doktor, alıcı bölgede mikro kanallar açar.

Nakil: Saç kökleri uzman doktor tarafından açılan mikro kanallara tek tek implante edilir.

PRP tedavisi: PRP tedavisi, alıcı alandaki hastaya mikro enjeksiyon şeklinde uygulanacaktır. Operasyon yaklaşık 6-8 saat sürebilir. Müdahalenin ortasında, hastanın yemek yiyeceği küçük bir duraklama yapılacaktır.

İşlemin temizlenmesi: Hastanın ameliyatını takip eden günde müdahale ettiği alanlar yıkanacaktır.

Kurtarma: Operasyondan sonra, alıcı alan kızarabilir ve hafifçe şişebilir, ancak bir hafta içinde müdahaleden önceki görünümünü tekrar kazanacaktır.

Donör bölgesi yaklaşık iki hafta sonra iyileşir. Hasta enfeksiyonu önlemek için antibiyotiklerle tedavi edilecektir. Ayrıca, hastaya ihtiyaç duymaları halinde analjezikler ve anti-inflamatuarlar sağlanacaktır. İyileşme tamamlandıktan sonra sakal veya bıyık orijinal gibi büyür. Altı ay sonra, nihai sonuç ortaya çıkacak, doğal bir görünüme sahip kalın ve sağlıklı bir sakal, bıyık elde edilecektir.

Sakal ve Bıyık Nakli Avantajları

 • Hızlı iyileşir.
 • Hiçbir yara izi kalmaz.
 • Yüksek yoğunluk elde edilir.
 • Sakal görünümü doğal ve sağlıklı olacaktır.

Sakal ve Bıyık Naklinin Faydaları

Bu müdahale hastanın sağlığı için hayati öneme sahip değildir, ancak psikolojik ve estetik faydaları vardır.

 • Hastanın güvenini ve benlik saygısını geri kazandırır.
 • Hastanın görünümünü iyileştirir.
 • Cerrahi minimal ağrıya neden olur.
 • İyileşme süresi çok kısadır.
 • Olası kusurları örter.
 • Sakal normal olarak kesilebilir ve tıraş edilebilir.
 • Hastaneye yatış gerekmez.

Bıyık Ekimi

Ameliyat Öncesi Öneriler

 • Hasta, müdahaleden bir hafta önce sigara içiyorsa, bu alışkanlığı bırakmalıdır.
 • Ameliyattan bir hafta önce hasta alkol tüketmemelidir.
 • Hasta hafif ve rahat kıyafetler giymelidir

Ameliyat Sonrası Öneriler

 • Müdahale edilen alanlara dokunmayın.
 • Alkol ve tütün kullanmamaya özen gösterin.
 • Güneş ışığından kaçının.
 • Hasta yüzünü yukarıda tutmaya çalışmalıdır.
 • Hasta ağırlık kaldırmamalıdır.
 • İki hafta boyunca hasta fiziksel olarak egzersiz yapmamalıdır.
 • Nakilden üç ay sonra sakal makasla kesilebilir.
 • Nakilden beş ila altı ay sonra sakal manuel bir cihazla tıraş edilebilir.
 • Bir yıl bekledikten sonra sakal bir elektrikli cihazla tıraş edilebilir.

Ciddi kardiyolojik rahatsızlıkları olan kişiler için sakal ve bıyık nakli önerilmez. Sakal ve bıyık nakli büyük alopesi olan insanlarda gerçekleştirilemez. Bu insanların müdahaleyi destekleyecek donör alanı yoktur. Sakal ve bıyık nakli, uzman bir doktor ve sağlık teknisyeninden oluşan tıbbi ekip tarafından gerçekleştirilir.

Yorum Yap