Saç Ekiminde Doğru Bilinen Yanlışlar ... - Medistanbul

Ülkemizde ve Dünyada erkeklerin sağlık açısından en sık şikayet ettiği konulardan bir tanesi 'Saç Dökülmesidir'. Aslında bu korkulacak bir konu değildir, çözümü oldukça kolay bir sorundur.

Yaz Aylarında Saç Ektirilmez

Çevrenizden zaman zaman duyduğunuz, güneşin yoğun havanın sıcak olduğu yaz aylarında saç ekiminin yapılmasının doğru olmadığı düşüncesi yanlıştır. Bu dayanağı olmayan bir bilgidir. Kışın en soğuk, ilkbahar ya da sonbaharda dilerseniz yazın da en sıcak döneminde; ne zaman isterseniz saç ekimi yaptırabilirsiniz. Operasyon sonrası 2-6 günlük dönemde kendinizi çok sıcaktan ve çok soğuktan korumaya çalışmalı dışarıya çıkıyorsanız da şapka, bere, vb. aksesuarlarla korumanız yeterli olacaktır.

saç ekimi hakkında doğru bilinen yanlışlar

Saç Ektirdiğimizde Denize Giremeyiz

2 hafta sonra dilediğinizce denize ve havuza girebilirsiniz. Ekim yapılan ilk 1 hafta süresince güneş ışınlarından korunması yeterlidir.

İnce Telli Saçları Olan Saç Ekimi Yaptıramaz

Bu bilgi de dayanağı olmayan bir bilgidir. İnce telli saçları olan kişilere de saç ekimi yapılabilir. Kalın telli saçlara sahip olan kişiler daha avantajlı olsa da, ince telli hastalardan daha çok greft harcanılarak ekim yapılır. Sonuç itibariyle de bir ömür boyu kullanacağız sağlıklı ve gür saçlar oluşur.

Durumunuzla ilgili ve ekim yapılacak bölge ile alakalı en doğru tespiti muayene olacağınız uzman doktorunuz yapacaktır; sizi ihtiyaçlarınız doğrultusunda yönlendirecektir.

saç ekimi hakkında doğru bilinen yanlışlar

Beyaz Saça Saç Ekimi Yapılmaz

Beyaz saçlarda özel optik büyüteçlerin kullanıldığı özenli, dikkatli bir çaba ve çalışma gerektirir. Alanında uzman olmayan tecrübesiz doktorların ve uzman hemşire olmayan ekiplerin yapacağı müdahaleler istenilen sonucu doğurmayacaktır.

Profesyonel ellerde, uzman ekip ve donanımla yapılacak bir operasyon neticesinde beyaz saç ekimi de aynı renkli saç ekimlerinde olduğu gibi başarıyla tamamlanır.

Saç Ekimi Sadece Bir Defa Yapılır

Ekimin kaç defa yapılacağı kişilere göre değişmekle birlikte saçsız alanın büyüklüğüne ve donör alandaki saç sıklığına bağlı olan bir durumdur. Bir seansta belirli ölçüde greft saç kökü alınır. Gerekli durumlarda ihtiyaç duyulan greftler donör alanından tekrar alınabilir ve saç ekim işlemi uygulanabilir.

Her Saça Saç Ekimi Operasyonu Yapılır Mı?

Her saça her kişiye saç ekimi operasyonu yapılmaz. Saç ekimi operasyonu genetik anlamda ileride oluşabilecek dökülmeleri engellemez. Özellikle saç kıran diye tabir ettiğimiz alopesi ve areata gibi rahatsızlıklarda saç ekimi operasyonu bir tedavi seçeneği değildir.

Ekilen Saçlar Bir Daha Dökülmez Yaklaşımı Doğru Mu?

Ekilen saçlar kısa sürede dökülmez ancak yıllar içerisinde (15-20 yıl gibi) veya yaşlılığa bağlı olarak ya da genlere bağlı olarak dökülerek azalabilir. Bazı kadınlarda ve erkeklerde genetik olarak dökülmeye meyilli olan saç tellerinin yıllar içerisindeki fizyolojik değişimleri çok net bilinemeyebiliyor. Bu saç köklerinin nakledilesi sonucu ileriki yıllarda saçlarda azalma olabilir.

Saç Ekimi Operasyonu Her Kişide Tek Seansta Mükemmel Sonucu Verir Yaklaşımı Doğru Mu?

Her hastada yada kişide tek seansta mükemmel sonuç alma yaklaşımı doğru bir yaklaşım tabiki değildir. Saç ekimi operasyonu da kişiye özel planlanan bir operasyondur. Bazen ekim yapılacak alana yeterli miktarda greft sağlanamayabiliyor. Böyle bir durumda seansın tekrarlanması gerekebilir ya da ileriki yıllarda tekrar bir operasyona da ihtiyaç duyulabiliyor. Profesyonel ekip bilinci bu anlamda da önemini arttırıyor.

Saç Ekimi Operasyonu Tamamen Ağrısız Bir Operasyondur Yaklaşımı Doğru Bir Yaklaşım Mı?

Saç ekimi yapacak uzmanın tecrübesi ve anestezinin doğru dozda yapılması işlemin ağrısız olması ile doğru orantılıdır. Lokal anestezi ile yapılan operasyonda ilk onbeş dakikada kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak ve yine kişiden kişiye değişen hafif ve geçici bir yanma hissi görülebilir. Ancak bu ilerleyen saatler için kalıcı değil geçici bir durumdur.

Saç Ekiminin Steril Olmayan Koşullarda Yapılması Doğru Mudur Yaklaşımı Doğru Bir Yaklaşım Mı?

Saç ekimi operasyonun steril olmayan koşullarda yapılması son derece çok sakıncalıdır. Bu pek çok bulaşıcı hastalık tehlikesiyle birlikte enfeksiyon riskini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle de saç ekimi operasyonunun tamamen streril ortamda, plastik cerrah, dermatoloji uzmanı ya da medikal estetik uzmanı önderliğinde uzman ekipler tarafından yapılması gerekir.

Yorum Yap