Saç Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler ... - Medistanbul

Saç Ekimi; her iki kulağın üst tarafından, ensenin başlangıç noktasına kadar uzanan saçlı alandan alınan saç köklerinin ( greftlerin) dökülen bölgelere nakil işlemidir.

Mutlaka doktorlar tarafından yapılması gereken, ciddi bir operasyondur. Estetik görünümün yüksek olduğu günümüzde, saçlar görsel açıdan oldukça önemlidir. Bu nedenle de saç bakımına ve saç sağlığına oldukça dikkat edilmesi gerekir. Günümüzün önde gelen estetik uygulamalarından biri olan saç ekimine sadece estetik odaklı düşünmemek gerekir.

Sağlıklı bir uygulama olması açısından operasyonu yapan kişinin mutlaka uzmanlığı olmalı ve merdiven altı saç ekim merkezlerinden kaçınmalıdır. Teknikler her ne kadar gelişmiş olsa da operasyonlar hem sağlık hem de estetik açıdan mutlaka kendisini ispatlamış uzmanlar ve klinikler tarafından, sterilizasyon şartlarının uygun olduğu merkezlerde yapılmalıdır.

Bu açıdan saç ekimi düşünenlerin dikkat etmesi gereken şeylerin başında saç ekimi operasyonunun hastane ya da cerrahi tıp merkezlerinde yetkinliği ve uzmanlığı olan kadrolar tarafından yapılması gereklidir.

saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Saç Ekimi Öncesinde Sizi Neler Bekliyor?

Saç ekimi öncesinde, tüm konularda fikir sahibi olmalı ve prosedür hakkında bilgi almalısınız. Saç ekimi öncesi çevrenizden ya da sosyal medyadan yanlış bilgiler edinebilirsiniz. Bu durumda saç ekimi hakkında uzman görüşü almanız oldukça önemlidir.

Bireyin greft kalitesi, dökülme, donör alan yoğunluğu, yaş, beslenme alışkanlığı, alkol, sigara gibi pek çok etken, saç ekimi sonuçlarını etkilemektedir. Saç ekiminde doğru bir sonuç almak için ne kadar saç ekimine ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz.

Saç Ekimi Operasyonu Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Operasyondan 1 hafta öncesi sigarayı bırakmanız gerekir. Eğer yapamıyorsanız mutlaka azaltmaya çalışmalısınız. Unutmayın ki sigara iyileşme sürecini uzatacaktır.
 • Operasyondan 1 hafta önce alkol almayı bırakmalısınız.
 • Kahve ve kafein içeren tüm içeceklerden uzak durmalısınız.
 • Ekimden bir hafta önce, yeşil çay tüketimini bırakmalısınız.
 • Kronik (şeker, kalp, tansiyon, vb.) veya akut hastalıklar nedeniyle kullandığınız ilaçlar hakkında, saç ekimi yapacak doktorları bilgilendirmelisiniz.
 • Operasyondan 1 hafta önce pıhtılaşmayı önleyen ( heparin, aspirin, coumadin vb.) ilaçları, multivitaminleri kullanmayı bırakmalısınız. Bu ilaçlar kanamada artışa sebep olabilir.
 • Operasyondan 1 ay öncesinde kafa derisi ve saçınıza ilaç ve losyon vb. gibi ürünleri sürmeyi bırakın.
 • Operasyona gelmeden önce jöle ya da sprey gibi saç şekillendirici, sertleştirici ürünler kullanmayın.
 • Saç ekimi operasyonundan önce kahvaltı yapmayı unutmayın. Eğer operasyonunuz öğlenden sonra ise gelmeden önce hafif öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz.
 • Operasyona gelirken giyip çıkarma esnasında başınıza değmeyecek ve rahat giyip çıkarabileceğiniz kıyafetleri tercih ediniz. Gömlek giymek en kolayı olacaktır.
 • Saç ekiminden sonra araba kullanmamaya özen gösterin. Bu nedenle operasyona aracınız ile uzun bir yoldan gelecek iseniz yanınızda birisinin olmasına özen gösterin.

Saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Saç Ekimi Süreci ve Genel Bilgiler

Saç Ekimi günümüzde en çok tercih edilen operasyonlardan biri oldu. Saçları seyrek olan, kel olan yada dökülme sorunları olan kişiler daha çok yaptırmayı düşünmektedir. Saçlarından memnun olmayan, sıklaştırma isteyen erkek ya da kadınlar saç ekimi yaptırmayı tercih ederek hızlı bir çözüm bulmaya yöneldi. Saç ekimi öncesinde, esnasında ve sonrasında kişinin dikkat etmesi gerekenler bulunmaktadır.

Saç ekiminde zaman ve süreç önemlidir. Meşakkatli bir süreç sabır gerektirir ancak sonucu güzel olur. Zamanla ilk üç ayda yüzde %30, altıncı ayda %60, bir yıl dolduğunda ise %100’ün dolduğunu görmekteyiz. Tabi kişinin yaşı, metabolizma yapısı, genetik faktörleri, yaşam tarzı ve kullandığı bitkisel şampuan, losyon ve vitaminler de etkili olmaktadır.

Yorum Yap