Meme Rekonstrüksiyonu (Meme Onarımı) Nasıl ... - Medistanbul

Meme rekonstrüksiyonu, göğsünüze şekil veren cerrahi bir operasyondur. Meme kanserini tedavi etmek veya önlemek için göğsünüzü kaldıran cerrahi bir müdahaledir.

Bir tür meme rekonstrüksiyonu göğüslerinizi yeniden şekillendirmek için meme implantları silikon jel veya tuzlu su ile doldurulmuş silikon cihazlar kullanılır. Meme implantları ile meme rekonstrüksiyonu plastik cerrah tarafından yapılan karmaşık bir operasyondur. Meme rekonstrüksiyon süreci genelde iki veya daha fazla operasyon gerektirir. İmplantın hazırlanmasında göğsünüzdeki cildi genişletmek ve germek için ilk ameliyatınızdan iki ila üç ay sonra birkaç ay bekleyebilirsiniz.

Riskler

Bir Meme İmplantı ile Meme Rekonstrüksiyonu, Aşağıdakiler Dahil Olmak Üzere Risk Olasılığını Taşır:

 • Boyut veya Görünüm İtibariyle Birbiriyle Eşleşmeyen Göğüsler (Asimetri)
 • Memede Ağrı
 • İmplant Deflasyonu
 • Kesiklerin İyileşme Süreci
 • Meme İmplantını Değiştirmek veya Çıkarmak İçin Meme Cerrahisi Riskinde Artış
 • Meme Hissinde Yaşanan Değişiklikler
 • Enfeksiyon Riski
 • Kanama Olasılığı
 • Anestezi ile Alakalı Riskler

Meme Rekonstrüksiyonu

Nasıl Hazırlanılır?

Operasyondan önce doktorunuz plastik bir cerrahla görüşmenizi önerebilir. Mastektomi sonrası meme rekonstrüksiyonun da deneyimli bir plastik cerraha danışın. Yapılması gereken göğüs cerrahınız ve plastik cerrahınız, durumunuzdaki en iyi cerrahi tedaviyi ve göğüs rekonstrüksiyon stratejisini geliştirmek için birlikte çalışmalıdır.

Plastik cerrahınız operasyon seçeneklerinizi tanımlayacak ve implant temelli rekonstrüksiyonun avantajlarını ve dezavantajlarını tartışacaktır. Size farklı meme rekonstrüksiyonu olan kadınların fotoğraflarını gösterebilir. Rekonstrüksiyonun en iyi sonucu vereceği vücut tipiniz, sağlık durumunuz ve kanser tedavi faktörünüzdür. Plastik cerrah anestezi, operasyonun yeri ve ne tür takibin gerekli olabileceği hakkında bilgi verir.

Plastik cerrahınız, sağlıklı olsa bile, göğsünüzdeki ameliyatın artılarını ve eksilerini tartışabilir, bu durumda yeniden yapılandırılmış göğsünüzün şekli ve boyutuyla daha yakından eşleşir. Sağlıklı göğsünüzü kaldırmak için yapılan cerrahi kanama ve enfeksiyon gibi operasyon riskini iki katına çıkarabilir. Ayrıca, operasyondan sonra kozmetik sonuçlardan daha az tatmin olabilir. Ameliyattan önce, hazırlık konusunda doktorunuzun özel talimatlarını izleyin. Bunlar yeme ve içme, mevcut ilaçları ayarlama ve sigarayı bırakmayla ilgili yönergeleri içerebilir.

Ne Bekleyebilirsiniz?

Meme rekonstrüksiyonu, meme implantının veya doku genişleticinin, mastektomi sırasında veya daha sonraki bir prosedür sırasında yerleştirilmesi ile başlar. Meme rekonstrüksiyonu, derhal rekonstrüksiyonu seçseniz bile, genellikle birden fazla ameliyat gerektirir.

Meme Onarımı

Meme İmplantları

Meme implantı, tuzlu su veya silikon jel ile doldurulmuş yuvarlak veya gözyaşı şeklindeki bir silikon kabuktur. Güvenlik endişeleri sebebiyle bir kez kısıtlandığında, silikon jel implantları artık güvenli olarak kabul edilmektedir.

Plastik cerrah implantı göğsünüzdeki kasın arkasına veya önüne yerleştirir. Kasın önüne yerleştirilen implantlar, aselüler dermal matris denilen özel bir doku kullanılarak yerinde tutulur. Bazı kadınlar mastektomi sırasında kalıcı meme implantını yerleştirebilirler. Bununla birlikte, birçok kadın kalıcı implant yerleştirilmeden önce doku genişletici kullanarak iki aşamalı bir sürece ihtiyaç duyar.

Doku Genişleticiler

Doku genişlemesi, göğüs implantına yer açmak için kalan göğüs cildinizi ve yumuşak dokularınızı esneten bir durumdur. Cerrahınız operasyon esnasında göğüs kasınızın altına veya üstüne balon benzeri bir doku genişletici yerleştirir. Birkaç ay boyunca, cildinizin altındaki küçük bir valf aracılığıyla, doktorunuz veya hemşireniz valfe salin enjekte ederek balonu aşamalı olarak doldurmak için bir iğne kullanır.

Bu kademeli zaman, cildin bu süreçte gerilmesine izin verir. Salin enjekte etmek için her iki veya iki haftada bir doktora gidilmesi gerekir. İmplant genişledikçe biraz rahatsızlık veya baskı yaşayabilirsiniz. Daha yeni bir tip doku genişletici ise karbondioksit kullanır. Bu uzaktan kumandalı genişletici, gazı bir iç rezervuardan serbest bırakabilir.

Salin kullanan genişleme ile karşılaştırıldığında, karbondioksit kullanan aşamalı genişleme, hissettiğiniz rahatsızlık miktarını azaltabilir. Doku yeterince genişledikten hemen sonra, cerrahınız doku genişleticiyi çıkarmak ve doku genişleticiyle aynı yere yerleştirilen kalıcı bir implant ile değiştirmek için ikinci bir ameliyat yapabilir.

Meme Rekonstrüksiyonu

Kurtarma

Operasyondan sonra birkaç hafta yorgun ve ağrılı olabilirsiniz. Doktorunuz ağrınızı kontrol etmeye yardımcı olarak ilaçlar reçete edecektir. Normal aktivitelere geri dönmek altı hafta veya daha ileri bir tarihe kadar sürebilir. Bu dönemde sakin ve sabırlı olmak gereklidir. Cerrahınız, yukarıdan kaldırma veya yorucu fiziksel aktivitelerden kaçınma gibi faaliyetlerinizle ilgili kısıtlamaları size bildirecektir.

Operasyondan geri dönmek uzun zaman alabilir, tamamen iyileşmiş hissetmek bir veya iki yıl kadar sürebilir. Genel olarak, yeniden yapılanma tamamlandıktan sonra göğsünüzü izlemek için plastik cerrahınızı yıllık bazda takip edebilirsiniz. Bununla birlikte, yeniden yapılanmanızla ilgili herhangi bir endişe yaşarsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Meme Ucu Rekonstrüksiyonu

Meme rekonstrüksiyonu, meme başınızı çevreleyen cildin karanlık alanını tanımlamak için dövme dahil olmak üzere, meme başınızın yeniden yapılandırılmasını gerektiren bir durumdur.

Gelecekteki Meme Kanseri Taraması

Yeniden yapılandırılmış bir memeniz varsa, diğer memenizde düzenli olarak mamografi taraması yapmanız gerekebilir. Yeniden yapılanmış memelerde mamografiye gerek yoktur. Doğal göğsünüzde ve yeniden yapılandırılmış göğsünüzün derisinde ve çevresinde kendi kendine meme muayenesi yapmayı ihmal etmeyiniz. Bu, ameliyattan sonra memenizdeki değişiklikleri tanımanıza yardımcı olacaktır, böylece yeni değişikliklere karşı uyanık olabilir ve bunları doktorunuza bildirebilirsiniz.

Meme Rekonstrüksiyonu Size Ne Yapabilir:

 • Daha güzel bir görünüm olmasıyla beraber göğüs çevresi edinmiş olacaksınız.
 • Göğsünüzde simetri sağlayarak giysilerinizin ve mayolarınızın daha iyi görünmesini sağlarsınız.
 • Sütyeninizin içinde dış protez ihtiyacını önlemenize ve daha rahat etmenize yardımcı olur.
 • Kendinize saygınızı, özgüveninizi ve beden imajınızı geliştirmiş olursunuz.
 • Hastalığınızın fiziksel hatırlatıcılarını önlemiş olursunuz.
 • Rekonstrüktif problemleri düzeltmek ve iyileştirmek için ek cerrahi gerektirir.

Sonuçlar

Operasyonunuzun sonucunu tahmin ederken beklentilerinizi gerçekçi tutun. Meme rekonstrüksiyon ameliyatı birçok yarar sağlar, ancak mastektomiden önce yaptığınız gibi görünmenize veya hissetmenize neden olmaz.

Yorum Yap