Kulak Estetiği (Otoplasti) Nasıl Yapılır? ... - Medistanbul

Esas fonksiyonları işitme olan kulaklar alışılmadık şekillerde karşımıza çıkabiliyor. Bu durumda kişinin kendini mutsuz hissetmesine sebep oluyor. En sık dış kulak deformasyonu kepçe kulak olarak bilinmektedir. Kulakların öne doğru kıvrılması da denilmektedir.

Birçok durumda kulakların şekli kalıtsaldır ve genetik olarak gözlemlenebilir. En çıkıntılı kulaklar genellikle normal bir kıvrımdan yoksundur ve bazen bir kulak diğerinden daha belirgin olabilir. Belirgin kulakları olan insanlar bazen okul yıllarında alay edilir, bu da özgüven kaybına yol açabilir.

Kepçe Kulakta Anatomik Sorun Nedir?

Kepçe kulak, öne doğru belirgin olduklarından büyük gibi görünür. Ancak genellikle boyutları normaldir. Kulak gelişiminin %80 i 6-7 yaşlarında tamamlanır. Yani 7 yaşında erişkin kulağı boyutlarına yakın boyutlarda kulaklara sahip oluruz. Bu sebeple kulak estetiği ihtiyacı olan kepçe kulaklı küçük çocuklarda kulakların daha büyük görünmesi normaldir.

Kepçe kulağın kafa ile yaptığı açı olması gerekenden daha geniştir. Bu kulağı dışarıya doğru açık gösterir. Özellikle arkadan bakılınca bu çok daha belirgindir. Kulağın üst kısmında olması gereken kıvrımlar oluşmamıştır. Kulak sanki ütülenmiş gibi dümdüz gözükür.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Estetiği

Halk arasında kepçe kulak olarak bilinen ve önden bakıldığında kulakların aşırı büyük görünmesi her yaşta insanı rahatsız eden bir durumdur. Erkek, kadın fark etmeden bu durum ile başvuran birçok hasta olmaktadır. Kulaklar erişkin boyutuna 6-7 yaşlarında kavuşmuş olur. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatının diğer estetiklere istisna olarak tercihen ilkokul öncesi yapılması daha uygun olmaktadır. Böylece okul arkadaşlarının eleştirilerine maruz kalmadan bu problemden kurtulmuş olur.

Buna rağmen ne yazık ki çoğu hasta daha ileri zamanlarda başvurmaktadırlar. Sanırım ancak o yaşlarda kişi kendi kararları ile hareket ederek bu sıkıntısından kurtulma şansına sahip olabilmektedir. Kepçe kulak deyip geçmemek gerekir saçlarını bu nedenle toplayamayan pek çok insan bulunmaktadır. Kulaklarda belirginlik dışında daha pek çok şekil bozukluğu da olmaktadır.

Kulak Estetiği

İki Ana Problem Vardır:

  • Kulak ile kafa arasındaki açı geniştir.
  • Kulak kıvrımları yeteri kadar gelişmemiştir.

Bu Problemlerin Derecelerine Göre;

  • Kulağın tümü belirgin olabilir.
  • Kulağın üst 2/3 ü belirgin olabilir.
  • Kulağın üst 1/3 ü belirgin olabilir.

Bu sorunlar her iki kulakta farklı derecelerde olabilir. Ya da tek kulak normal diğeri belirgin olabilir. Kulak belirginliği problemi yaşayan hastalar genelde çok hassastır. Kulağın kafaya çok yakın olmasını isterler. Genellikle operasyonun hemen ertesi günü çok yakın gibi duran kulak bir hafta içinde doğal görünümüne kavuşur. Böylece hem rahat gözlük kullanılabilirsiniz hem de kulak belirginliği engellenmiş olur.

Ameliyattan 3 hafta sonra saç bandını kullanmanızda fayda vardır. Ameliyattan 1-2 hafta sonra kulakta uyuşukluk devam edebilir. Bu sebeple fön makinasının bu süre zarfında kullanılmamasını tavsiye ediyoruz.

Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Küçük yaşlardan itibaren kulak estetiği genel anestezi altında yapılır. İleri yaşlarda ise sakinleştirici ilaçlar kullanılarak lokal anestezi altında yapılabilir. Hasta çok heyecanlı ise ya da yaşça küçükse genel anestezi daha uygun oluyor. Ameliyat yaklaşık 1,5-2 saat sürer.

Kulak estetiği genel olarak kulak kepçesi arkasından deri parçasının çıkartılması ile başlar. Kıvrım oluşturmak için dikiş konulacak yerler işaretlenir. Kıkırdak törpülenerek uygun bölgelerden kıvrılacak uygun hale getirilir. Kulak tabanı ile kafa kemik zarı arası dikişler ve kulak ile kafa arasındaki açı daraltılır. Kulağa daha önceden planlanan bölgelere konulan dikişler ile şekil verilir.

Bazı kulak yapılarında; kulak kepçesine kıvrım yapıldıktan sonra kulak memesinin de arkaya doğru dönmesi beklenir. Ancak dönmediği hatta daha belirgin olarak öne doğru dönük kaldığı gözlenir. Bu gibi zamanlarda kulak memesi arkasından doku çıkarılarak kulak memesinin de arkaya kıvrılması sağlanır. Kulak arkası deri estetik dikiş yapılarak kulak ameliyatı tamamlanır. Pansuman tamamlanır. Lokal anestezi altında operasyon olan hastalar aynı gün evlerine gidebilirler.

Kulak Estetiği Cerrahisi

Ameliyattan Sonra Ne Yapmalısınız?

Kulak estetiği ameliyatından bir gün sonra pansuman değiştirilecektir. Kulağın tamamını kapatacak çok sıkmayacak kıvamda bir saç bandı takılır. Bu bant yaklaşık 3 hafta sürekli takılmalıdır. Bu durumda eski haline dönmek isteyen kıkırdağı tutan dikişlerdeki yük azaltılmış olur. Kıkırdak sertleşerek yeni pozisyonunda iyileşecektir.

Saç bandının bir başka fonksiyonu da kulak estetiği sonrasında ilk günlerde ödemi azaltmaktır. Şişliğin daha çabuk düzelmesini sağlamak ve uyurken kulağın yastığa sürtünmesini önlemektir. Kulakta birkaç hafta sürecek bir hissizlik olabilir. Operasyon döneminde saç kurutma ve fön işlemlerinden uzak durulmalıdır. Saçlar pansumandan sonra yıkanabilir ve dikişler çıkarılır.

Kulak arkasındaki olukları temiz tutmak önemlidir. Küçük bir koruyucu pansuman genellikle ameliyattan 5 ila 10 gün sonra çıkarılana kadar giyilir. Bandaj takmayı bıraktıktan sonra, kulakların öne doğru katlanmasını önlemek için uyurken koruyucu bir kafa bandı veya bandaj giymek gerekecektir.

Kulaklar genellikle birkaç hafta boyunca ağrılı ve hassastır. Parasetamol veya kodein gibi ağrı kesiciler de gerekli olabilir. Aspirin veya Nurofen gibi diğer ilaçlar bazen operasyondan sonra istenmeyen kanamalara neden olabilir. Kulağın arkasındaki yara genellikle iyi yerleşir, ancak nadir durumlarda kırmızı ve topaklaşabilir. Az sayıda hasta, özellikle kulaklarının şekline çok duyarlı olanlar, küçük bir ayarlama gerektirebilir. Bununla beraber, hastaların büyük çoğunluğu sonuçtan memnundur ve işlem yüksek memnuniyet oranına sahiptir.

Yorum Yap