Kaş Kaldırma Operasyonu Nasıl Yapılır? ... - Medistanbul

Yaygın olarak alın kaldırma olarak da bilinen kaş kaldırma, hastanın doğal canlılığını daha iyi yansıtan, daha taze bir görünüm vermesini sağlayan gözlerin üstündeki çizgiye denir.

Aşırı sarkma alındaki deriyi kaldırarak, alttaki kasları ve dokuları yeniden konumlandırarak düzeltilebilir. Bir kaş kaldırma operasyonuyla ağır, sarkan bir alın düzeltilebilir, derin olukları ortadan kaldırabilir ve daha pürüzsüz bir konturu geri yükleyebilir.

Yaşlanan bir alnın sorunu, yüz ifadelerimizin üzerindeki etkisidir. Sarkık ve çok kırışık bir alın bizim sürekli yorgun, endişeli hatta kızgın görünmemize neden olur. Bir kaş kaldırma, bu sorunları doğrudan ele alarak, hastaların daha doğal şekilde yenilenmiş bir görünümün ve diğer olumlu değişikliklerin tadını çıkarmasına yardımcı olur.

Alın ve Kaş Alanlarınızı Kaldırmak İçin İki Yöntem Vardır:

  • Klasik Yüz Germe

  • Endoskopik Yüz Germe

Klasik Yüz Germe, kulaklarınızdan başlayan ve saç çizginiz boyunca yukarı doğru devam eden sürekli bir kesim içerir. Saç çizginizin nerede olduğuna bağlı olarak cerrah, görünür bir yara izinden kaçınmaya çalışacaktır.

Endoskopik Kaldırma için cerrah, kafa derinizde birkaç daha kısa kesim yapar. Kesiklerden birine bir teleskop (ince bir tüpün ucundaki küçük bir kamera) yerleştirecek ve gerekli değişiklikleri yapmak için başka bir kesime yerleştirilen bir cihaz kullanacaktır.

Endoskopik Yüz Germe işleminde cerrah, dokuyu sabitlemek için küçük çapa kullanır. Kesikler daha küçük olduğu için, bu müdahale geleneksel liftten daha az invazivdir. Minimum yara izi ve daha kısa iyileşme süresine sahip olacaksınız.

İşlemden önce cerrahınıza danışmak için bir ön görüşme yapmanız gerekecektir. Bu görüşmede hedefleriniz, mevcut sağlığınız ve tıbbi geçmişiniz hakkında olmalıdır. Cerrahınız, üst göz kapaklarınız da dahil olmak üzere tüm alın bölgenizi kaslara dikkat ederek değerlendirecektir.

Cerrah sizden bir dizi ifade yapmanızı isteyebilir. Böylece size nasıl tam olarak yardım edebileceğini daha iyi görebilir. Kaşlarınızı kaldırmadan önce yaşam tarzınızda ayarlamalar olabilir. Cerrahınız ne yapacağınız ve ne zaman yapacağınız konusunda size ayrıntılı bilgiler vermelidir.

Kaş Kaldırma

Kaş Kaldırma Operasyonu Öncesi

Sigara içiyorsanız, cerrahınız en azından geçici olarak kullanmamanızı isteyebilir. Alkol ve bazı ilaçlardan da kaçınmanız gerekebilir. Aspirin veya başka bir anti-enflamatuar düzenli olarak alırsanız, cerrahınız ameliyattan önce bir süre almayı kesmenizi isteyecektir. Bu ilaçlar artmış kanamaya neden olabilir ve bundan kaçınılmalıdır. Ayrıca, saçlarınız uzunsa ve operasyonu engelliyorsa, kesmeniz gerekebilir. Saçlarınız kısaysa yara izlerini örtmek için onu yeniden büyütmeniz gerekebilir.

Kaş Kaldırma Operasyonu Sonrası

Kaş kaldırma operasyonundan sonra evinize döndüğünüzde size bol miktarda lazım olabilecek gazlı bez ve temiz havlu bulundurmanız gerekebilir. Bunun dışında başınızı dik şekilde tutmanız gerekeceği için buz veya soğuk su kullanılacak kap ile buz tutmak için plastik dondurucu torbalar kesi alanı için gerekli olacaktır.

Merhem, cerrahınız tarafından gerekirse önerebilir veya reçete edebilir. Kaş kaldırma işleminizi cerrahınızın belirlediği hastanede uygun bir tedavi ortamında yapabilirsiniz. Ameliyat iki saatten az sürer ve normalde bir gece kalmanıza gerek yoktur. Çoğu zaman cerrah lokal anestezi uygulayacaktır. Ancak bazı durumlarda genel anestezi de yapılabilir.

Ameliyat bittiğinde cerrahınız kesikleri dikiş veya zımba ile kapatacak, alanı temizleyecek ve yüzünüzü bandajlayacaktır. Kliniğinizin kesi bakımı ve bandajları ne sıklıkla değiştireceği ile ilgili bilgileri öğrenmeniz gerekecektir. Kaş kaldırma sonrası iyileşmeniz, sahip olduğunuz kaş kaldırma operasyonuna (klasik veya endoskopik) bağlı olarak değişecektir.

Her iki durumda da yaklaşık bir hafta içinde çıkarılması gereken dikişler veya zımbalar olacaktır. Geçici sabitleme vidalarınız varsa, cerrahınız yaklaşık iki hafta içinde çıkarır. Bu armatürler, yükseltilmiş alnı yerinde tutmak için saç çizgisinin altına monte edilir. Muhtemelen yanaklarınız ve gözleriniz de dahil olmak üzere yüzünüzün ameliyat edilmeyen bölgelerini etkileyebilecek şişlik ve morarma olacaktır.

Şişme yaklaşık bir hafta içinde ortadan kalkmalıdır. Ameliyattan sonra en az iki gün boyunca, şişmeyi hafifletmek için başınızı yüksekte tutmalısınız ve etkilenen bölgeye hafifçe buz paketleri uygulayabilirsiniz. Cerrahınız geleneksel yöntemi kullandıysa, iyileşmeniz sırasında muhtemelen daha fazla ağrı yaşayacaksınız. Bu durumda doktorunuz bir ağrı kesici vermelidir. Ayrıca birkaç ay sürebilen daha fazla kaşıntı yaşayabilirsiniz.

Endoskopik operasyondan sonra reçeteli bir ağrı kesici de alacaksınız. Kaşıntı bir yan etki olabilir, ancak geleneksel yöntemden çok daha hafif olmalıdır. Her iki durumda da uyuşma veya karıncalanma yaşayabilirsiniz. Konvansiyonel operasyon olanlar daha fazla uyuşabilir. Çoğu kişi, uygulanan operasyona ve kişisel iyileşme oranına bağlı olarak 10 gün içinde işe veya okula dönebilir.

Ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta boyunca ağır kaldırmamaya, sert egzersiz veya diğer aktiviteleri yapmamaya özen göstermek gerekir. Yan etkiler minimal olmasına rağmen, olası komplikasyonlar arasında enfeksiyon, skarlaşma, kaşların hareketiyle ilgili komplikasyonlar veya insizyon bölgesinde duygu kaybı olabilir.

Kaş Kaldırma

Kaş Kaldırma Sonrası İyileşme

Kaş kaldırma ameliyatı genel anestezi veya lokal anestezi ile intravenöz sedasyon altında yapılan bir işlemdir. Ameliyatın süresi, kaş kaldırma tipine ve aynı anda başka bir operasyon uygulanıp uygulanmayacağına bağlı olarak değişir.

Kesikleriniz ameliyattan yaklaşık 1 hafta sonra çıkarılan dikişler veya zımbalarla kapatılabilir. Hastalar genellikle kaş kaldırma sonrasında çok az ağrı hissederler. Ancak alnın her yerinde hafif rahatsızlık ve sıkışma hissi yaşamak mümkündür. Şişme ve morarma çoğunlukla ameliyattan sonraki ilk 10 gün içinde görülür ve genellikle 2 hafta sonra geçmeye başlar. Kaş kaldırma işleminden sonra normal yaşama yeniden başlama süresi kişiden kişiye değişir.

Kaş Kaldırma Operasyonundan Sonra İyileşme Adımları Şunlardır:

Ameliyatın yapıldığı gün evin etrafında yakın yerlerde yürüyüş yapılması önerilir. Ameliyattan 1 ila 2 gün sonra duş almaya izin verilir. Ameliyattan 1 hafta sonra günlük yaşama (dikkatli olmak şartıyla) dönüş sağlanabilir. Bazı hastalar daha erken çalışmaya dönebilir.

Ameliyattan 1 ila 2 hafta sonra, tamamen hareketli olduğunuz ve artık reçeteli ağrı kesici ilaç almadığınız sürece araba kullanmaya başlayabilirsiniz. Ameliyattan 2 ila 4 hafta sonra, kademeli olarak egzersizlere başlayabilirsiniz. Cerrahınız hangi aktivitelere izin verildiğini size söyleyecektir.

Kaş Kaldırma Yöntemleri

Kaş Kaldırma Ameliyatının Sonuçları

Deneyimli ve sertifikalı bir kozmetik cerrah tarafından yapıldığında, kaş kaldırma ameliyatındaki gelişmeler uzun yıllar sürecektir. Bununla birlikte, hiçbir şey normal yaşlanma sürecini durduramaz ve sonunda alın dokunuz zamanla ve şiddetli bir şekilde stabilize olmaya başlayacaktır.

Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek sonuçlarınızın en iyi şekilde korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Beslenme alışkanlıklarınıza, egzersizlerinize ve vitaminlerinizi kullanmaya özen gösterirseniz daha güzel sonuçlar alacağınızı göreceksiniz. Ayrıca sigara, alkol vb. şeyler kullanmamaya dikkat etmeniz durumunda vücudunuzun sağlıklı kalmasına ve cildinizin en iyi şekilde görünmesine yardımcı olursunuz. Alın yaşlanmasının görünümünüz ve özgüveniniz üzerindeki etkilerinden rahatsızsanız, kaş kaldırma ameliyatı hakkında daha fazla bilgi edinmek için uzman bir cerraha başvurmanız gerekebilir.

Yorum Yap