Kaş Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır? ... - Medistanbul

Kaş Ekimi Nedir?

Kaşları dolgun ve yoğun olmayan kişilerin daha çok tercih ettiği ufak bir operasyondur. Kaş dökülmeleri yaşayan, seyrek olan ya da farklı bir rahatsızlıktan kaynaklı dökülmüş olan kaşlara boşluğu ve şekli doğrultusunda başın arka kısmından donör alanından alınan köklerin nakledilmesiyle güzel bir ekim gerçekleştirilir.

Neden Kaş Ekimi Yapılır?

Yüz için çok önemli bir detay olan kaş nakli; bireylerin kaş bölgesini dolgunlaştırma ve daha güzel bir görüntüye kavuşmasını istediği için yapılır. Yeniden büyümenin kalıcı olduğu bir alandan saç alınarak yapılan basit cerrahi müdahale görünüm açısında oldukça farklılık yaratacaktır.

Kaş Ekimi

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır?

Lokal anestezi yapılarak doktorun kullandığı tekniğe, istenilen yoğunluğa ve belirlenen şekle göre yaklaşık olarak 100 ile 400 arası greft alınarak ihtiyaç doğrultusunda ekim yapılır. Sonrasından cerrahın çizdiği şekle göre kaş çizgisine iğne kullanılarak yeterli olacak şekilde greftler kaşa nakledilir. Operasyon yaklaşık olarak 1 ila 3 saat arasında sürer. Ayakta tedavi edilebilen bu cerrahi müdahale ağrı yaşanmaksızın karıncalanma gibi bir hissiyat oluşturmaktadır.

Kaş Ekimi İçin 4 Adım;

  • Muayene ve Planlama
  • Greft Miktarı
  • Nakil Durumu
  • Operasyon Sonrası

Kaş Ekimi için öncelikli olarak muayene edilmelidir. Buna göre nasıl bir çizim yapılacağı belirlenip gerekli olan greft sayısı söylenir. Belirlenen zamanda da kaşa nakil durumu gerçekleşir.

Kaş Ekimi

Kaş Ekimi Sonrası Sonuç ve Ne Kadar Sürede Uzar?

Kaş nakli sonrasında müdahalenin ilk aylarından itibaren büyümenin sağlıklı ve iyi olması için büyüme jeli kullanması önerilir. Yeni kaş çizgisi 6 aydan itibaren net şekilde görülecektir. Yeni kaş çizgisi ile birlikte daha uyumlu ve simetrik bir kaş elde edilecektir.

Avantajları ve Dezavantajları

Kaş ekimi yaptıran kişiler, yeni kaşların kendinize ait oldukları için daha doğal göründüğünü söylerler. Ayrıca kaş nakli yaptırdığınızda kaşınıza özel bir makyaj yapmanıza gerek kalmaz. Bununla beraber kaş naklinin olumsuz yanları da vardır. Geçici bir çözüm olmadığı için anlık maliyet anlamında daha pahalıdır. Tamamen sonuca ulaşmak için en az 3 ay beklemek gereklidir. Son olarak bu yeni kaşların çıkmama durumu vardır.

Kaş Ekiminin İyileşme Süresi

Kaş ekiminin iyileşme süresi diğer yapılan cerrahi müdahalelere göre nispeten daha hızlıdır. Birkaç günden sonra kaşlarda bir miktar kabuklaşma olduğunu fark edeceksiniz. Bu kabuklara hassas davranmak önemlidir. Operasyondan sonra 3 haftaya kadar kuvvetli egzersizlerden kaçınmanız gerekebilir. Bölgede herhangi bir kanama veya şişme yaşıyorsanız cerrahınıza danışabilirsiniz.

Ekilen kaşların birkaç hafta sonra döküldüğünü görmeye başlayacaksınız. Bu tamamen normal bir durumdur. Yeni kaşlarınız önümüzdeki birkaç ay içinde büyümeye başlar. Nakledilen kaşların uzunluğunu keserek ayarlamanız gerekebilir.

Kaş Ekimi

Önlemler ve Yan Etkileri

Operasyonun aşağıdaki riskleri de bulunmaktadır. Bunlar:

  • Aşırı Kanama
  • Sinir Hasarı
  • Şişme
  • Morarma
  • Enfeksiyon
  • Yara

Bu Operasyonu Nerede Yaptırmalısınız?

Kaş ekimi uzman cerrahlar tarafından yapılır. Doktor ayakta tedavi esnasında da ameliyat yapabilir.

Operasyona başlamadan önce hastane ve doktor seçimi önemli rol oynamaktadır. Doktordan deneyimlerini ve uzmanlığını araştırın. 

Son olarak bu operasyonu güvenilir olmayan ve hijyen koşullarının olmadığı bir ortamda yaptırmamaya özen göstermelisiniz. Bu sadece tehlikeli yan etkilere neden olmakla kalmaz, aynı zamanda yapılan müdahaleden de memnun kalmazsınız ve her şeyi tekrar yaptırmak zorunda kalabilirsiniz.

Yorum Yap