Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Nedir? ... - Medistanbul

Karın Germe operasyonu karın bölgesinde bulunan yağlı, fazla derinin çıkartılması için yapılan cerrahi bir müdahaledir. Karın duvarı kaslarının tüm yüksekliğinin düzeltilmesi ve sıkılaştırılması esas hedeftir.

Abdominoplasti, midenin konturunun toplam dönüşümünü üreten vücut şekillendirme operasyonudur. Aşırı karın yağının ve cildinin ortadan kaldırılmasını ve altta yatan karın destek kaslarının sıkılaştırılmasını içerir. Liposuction'da olduğu gibi, bir karın germe, bir ağırlık azaltma operasyonu olmaktan ziyade karın şeklini ve konturunu geliştirir.

Operasyonun kapsamı, çıkarılacak cilt ve yağ miktarına bağlı olacaktır. Mini bir karın kıvrımı, göbek çevresinde bir iz bırakmadan külot hattı boyunca daha küçük bir yara izi yaratırken, standart bir karın kıvrımı daha uzun bir külot izi ve göbek çevresinde bir yara izi içerir.

Ameliyat maliyeti ameliyatın süresine ve karmaşıklığına bağlı olarak değişir. Merkezi karın kaslarının (rektus abdominis kasları) yaşın ilerlemesiyle veya hamilelikten sonra ayrılması çok yaygındır. Bu, karnın zayıflamasına gevşek ve kıvırcık cilt izlenimine sebep olur. Preoperatif kapsamlı bir değerlendirme kas ayrılma derecesini belirleyecek ve ameliyat sırasında bu kaslar orijinal pozisyonlarına geri dönecektir.

Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Olur?

Karın germe operasyonunda uygulanan teknik, derinin alınacağı bölge ve diğer hususlara doktor tarafından yapılacak olan detaylı muayene ve incelenen radyolojik görüntüler ışığında karar verilir. Sezaryen izi olarak adlandırılan bölgeden yanlara doğru çizilerek üzerinden göbek deliği bölgesine kadar olan kısımda bulunan sarkık ve çatlamış deri alınarak göbek deliğinin yukarı kısmında kalan deri aşağı doğru gerdirilir.

Göbek deliği de uygun pozisyona gelmesi amacıyla da yeniden oluşturulur. Sarkıklık ve gevşekliğe ilave olarak eğer aşırı yağlanma sorunu da söz konusu ise karın bölgesindeki fazla yağlar liposuction ile alınır. Karın duvarı zarları üzerine yerleştirilen toplayıcı dikişler sayesinde gevşemiş olan karın kasları sıkılaştırılır böylece de eski sertliğine kavuşturulur.

Operasyon sonucundaki kesiler estetik dikiş ile dikilerek hoş görünmeyen izlerin oluşumu önlenir. Operasyon sonrasında özellikle hamilelikten veya aşırı kilo alıp vermekten kaynaklı olarak oluşan karın sarkması, gevşeklik ve çatlak görünümlü deri problemleri yok edilir. Fakat operasyon sonrasında yeniden bir hamilelik gerçekleşmesi ve doğum yapılması durumunda bu problemlerinin bir kısmının yeniden oluşması söz konusu olabilir.

Ameliyata Hazırlanmak İçin Ne Yapabilirim?

Karın germe operasyonunuz yaklaşırken, egzersiz rejiminize bağlı kalın, çok uyuyun ve sağlıklı yiyin. İdeal ve sağlıklı kilo aralığınızda sabit bir ağırlığa ulaşmanız önemlidir. Karın cerrahisi sıklıkla liposuction ile ilişkilidir, ancak kilo kaybı ameliyatı değildir; vücut şekillendirme ameliyatıdır.

Başka bir deyişle ameliyat, yağdan ziyade istenmeyen fazla cildi çıkarmaktır. Normal şartlarda ameliyattan 6 ay önce, hiç olmazsa en az 3 ay öncesinde sigara içmeyi bırakmanız zorunludur. Sigara içmek iyileşme üzerinde yıkıcı etkilere sahip olabilir ve her düzeyde komplikasyon riskini büyük ölçüde artırır.

İşlem Ne Kadar Sürer?

Karın germe operasyonun süresi, kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Total abdominoplasti olarak adlandırılan tam karın germe operasyonu yaklaşık olarak 3-4 saat sürmekle birlikte karın bölgesinin geniş olduğu kişilerde ameliyat süresi 5 saate kadar çıkabilmektedir. Karın bölgesindeki deri fazlalığının miktarı, yağ alımı yapılıp yapılmayacağı, karın bölgesinin alanı, uygulanacak dikiş tekniği ve karın kaslarının durumu operasyon süresini etkileyen faktörlerden bazılarıdır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır, uygun koşullara ve donanıma sahip bir hastane ortamı içerisinde yapılmalıdır.

Karın Germe Estetiği

Operasyonda Neler Var?

Kalçadan açılan bir yara oluşur. Karın kaslarınız (rektus abdomini) yaş durumunuza, gebelik geçirip geçirmediğinize veya obezite gibi bir durumlara göre her hastada farklılık gösterir. Son olarak, fazla deri, yağ çıkarılır ve size güzel sıkı bir mide verir. Liposuction genellikle etkiyi en üst düzeye çıkarmak için aynı anda yapılır.

Ameliyattan Sonra Ne Kadar Acı Hissedilir?

Hastalar genellikle ilk 24 saat boyunca oldukça rahatsız olurlar ve ağrı hissederler, ancak bundan sonra işler oldukça hızlı bir şekilde gelişir. Ağrıların çoğu ilk günden başlayarak yalnızca ağrı kesicilerle tedavi edilebilir. Sonrasında yavaş hareketlerle ve yapılan pansumanlarla ağrı da şişlikler de zamanla geçecektir.

Sezaryen Skarım Cerrahi Operasyonu Nasıl Etkiler?

Sezaryen cerrahi operasyonu etkileyen bir faktördür. Yeterli gevşek cildiniz varsa, sezaryen skarınız karın germe sırasında çıkarılabilir. Sezaryen skarınız çok zayıfsa veya çok fazla abdominal cildiniz yoksa, sezaryen skarınızı çıkarmak mümkün olmayabilir.

Göbeğimde Nasıl Farklılıklar Olur?

Göbeğinizin etrafında yeni düz karın pozisyonu yerleştirilebilmesi için bir yara oluşur. Bu yara ise zamanla pansumanla beraber iyileşerek geçecektir. Göbeğinizin asla vücudunuzla bağlantısı kesilmez ve size her zaman bağlı kalır. Ancak operasyon sonrasında fazla derilerden ve liposuction ile yağların alınmasıyla birlikte fazlalıklardan kurtulmuş olursunuz.

Yara İzini En Aza İndirmek İçin Ne Yapılabilir?

Ameliyatlarda yara izi kaçınılmazdır, ancak görünüm en aza indirilebilir. İyi ameliyat sonrası skar bakımı, skarınızın olgunlaşmasını hızlandıracak ve böylece ince, düz ve soluk bir çizgiye geçişini hızlandıracaktır. Skar bakımı, harici destek, masaj, bir topikal silikon jel tabakası, led ve lazer ışığı da dahil olmak üzere ışık tedavisi için bant içerir.

Ameliyatta Neler Yanlış Gidebilir?

Her operasyonun olası komplikasyonlarının bir listesi vardır. Kısa vadede morarma, kanama, şişme veya sıvı birikmesi konusunda sıkıntılar yaşanabilir. İyileşme sorunları, yaygın olmasalar bile hasta ve cerrah için gerçek bir sıkıntı olabilir. Hastalar, birkaç aylık bir süre boyunca normale dönen cilt uyuşukluğundan şikayetçi olabilir. Son olarak, ameliyattan sonra kilo alırsanız, vücut şekliniz eski haline dönebilir. Böyle olmaması için spor yapmaya ve beslenme şeklinizi düzenli tutmaya özen göstermelisiniz.

Karın Germe Operasyonu

Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süresi Nasıldır?

Karın germe operasyonu sonrasında ameliyat koşullarına bağlı olarak değişmekle beraber 1-2 gün hastane bakımından sonra hastalar taburcu edilir. Karın germe operasyonu sonrasında hastalara genellikle özel bir korse giymeleri önerilir. 1 ay boyunca sürekli olarak giyilen bu korse, karın bölgesinin istenilen forma ulaşmasına yardımcı olarak operasyon başarısını arttırır.

Ameliyat bitiminden yaklaşık 3-5 saat sonra ayağa kalkıp bir yakınınızın yardımıyla yürüyebilir, operasyondan sonraki gün ise yardımsız bir şekilde yavaş yavaş yürüyebilirsiniz. Operasyon esnasında karın bölgesinde yapılan işlemler ve dikişler nedeniyle bir süre ağrı olması normaldir ve doktorunuz tarafından gerekli ağrı kesici uygulamaları yapılacaktır.

Ameliyattan 3-4 gün sonra banyo yapabilir ve gündelik işlerinizi kendi kendinize yapabilecek rahatlığa erişebilirsiniz. İlk 1 hafta boyunca dikişlerin tam olarak kaynamamış olması sebebiyle öksürme, hapşırma, ıkınma gibi hareketler canınızı yakabileceğinden ve şiddetli olması durumunda dikişlerinize zarar verebileceğinden dolayı bu hareketlerden mümkün olduğunca kaçınmalısınız.

Eğer ağır bir işte çalışmıyorsanız doktorunuzun önerileri ve kendinizi iyi hissedip hissetmemenize göre değişmekle birlikte yaklaşık 7-10 hafta içerisinde iş yaşamınıza geri dönebilirsiniz. Bu verilen bilgiler tam karın germe operasyonları için geçerli olup daha hafif şiddetteki sorunların çözümüne yönelik olarak uygulanan mini karın germe operasyonlarında iyileşme süresi daha kısa olmakla birlikle hastalar 3-4 gün içerisinde gündelik yaşamlarına geri dönebilirler.

Yorum Yap