Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir? ... - Medistanbul

Cilt canlılığını zaman içerisinde kaybeder ve kaslarımız da yaşın ilerlemesiyle birlikte gevşer. Üst göz kapaklarında kıvrımlar şeklinde biriken ve alt göz kapaklarında derinleşen kıvrımlar gevşek cilt birikimine yol açar.

Aynı zamanda cildin altındaki kasın gevşemesi de söz konusudur. Bu durum gözleri soketlerine dolduran yağın, torbalama görünümü vermek için öne doğru çıkıntı yapmasına neden olur.

Göz Kapağı Ameliyatı Nedir?

Yaygın olarak göz kapağı azalması olarak bilinen Blefaroplasti ameliyatı, göz kapaklarını yeniden şekillendirmek için yapılan bir işlemdir. Üst göz kapaklarının azaltılması görüşünüzü iyileştirebilir ve daha genç görünmenizi sağlayabilir. Alt göz kapaklarının azalması kırışıklıkların ve şişkinliğin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Neden Göz Kapaklarında Azalma Meydana Gelir?

Yaşla birlikte kaslarımız gevşer ve cilt elastikiyetini kaybeder. Ek olarak, cildin altındaki kasların gevşemesi, yuvalarındaki gözleri emen yağların torbalama görünümünü vermek için şişmesini sağlar.

Kıvrımlar ve şişlik, özellikle stres dönemleri ve uyku eksikliğinden sonra daha kötü görünür. Bunun nedeni, ayakta dururken normalde vücut boyunca dağıtılan sıvının, bir kişi uzanırken göz kapakları gibi cildin gevşek olduğu bölgelere yerleşme eğiliminde olmasıdır. Yaşlılık, sarkma göz kapaklarının ve cilt kıvrımlarının üst göz kapaklarında toplanmasına neden olabilir.

Göz Kapağı Ameliyatı

Ameliyattan Önce Yapılması Gerekenler

Öncelikli olarak neden ameliyat istediğinize ve ne yaptırmak istediğinize emin olmak için uzman bir cerrahla görüşmeniz gerekecektir. Cerrah geçmişte yaşadığınız veya geçirdiğiniz hastalıkları size soracaktır. Özellikle, cerraha tiroid hastalığı, yüksek tansiyon, diyabet veya göz problemleri (ayrılmış bir retina veya glokom gibi) olup olmadığını söylemelisiniz. Cerrahınız gözlerinizi, yüzünüzü ve cildinizi inceleyecektir. Aşırı kilolu iseniz, hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız, cerrahınız ameliyatınızı geciktirmeyi önerebilir.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Göz kapağı azalmaları lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilir. Operasyon genellikle bir ila iki saat sürer. Tipik bir operasyonda cerrah, göz kapaklarınızın doğal çizgilerini takip eden kesikler yapar. Bu kesikler üst göz kapaklarının kıvrımlarında ve alt göz kapaklarındaki kirpiklerin hemen altında yapılır. Ayrıca, gözlerin köşesindeki karga ayaklarına (gülme çizgileri de denir) biraz uzanır. Bu kesikler sayesinde ekstra yağ, fazla cilt ve sarkma kasları elimine edilir. Tüm kesikler dikilecektir.

Ameliyatın Başarılı Olması İçin Neler Yapmak Gerekir?

Mümkün olduğunca sağlıklı olmaya özen göstermelisiniz. İyi beslenme ve düzenli egzersiz ile kilonuzu sabit tutmak önemlidir. Pratisyen hekiminiz size bu konuda tavsiyelerde bulunabilir. Sigara içiyorsanız, ameliyattan en az altı hafta önce bırakmanızda fayda olacaktır.

Göz Kapağı Ameliyatına Alternatif Tedavi Nedir?

Bazen sarkık bir alın ve kaş, göz kapağının sarkmasına neden olabilir. Cerrahınız, göz kapağı ameliyatı yerine bir kaş kaldırma operasyonu önerebilir. Sadece ameliyatla kesilen cildin kırışıklıkları iyileştirilecektir. Yanaktan uzanan cilt kıvrımları normalde iyileşmez. Yüzünüzde ve boynunuzda başka yerde kırışıklıklar ve gevşek bir cildiniz varsa, göz kapaklarının azalmasıyla aynı anda bir yüz germe olması yararlı olabilir.

Yüz germe sadece kaş ve üst göz kapağını kaldırmak için değil, aynı zamanda gözün dış köşesini kaldırmak ve açmak için de kullanılabilir. Göz kapağı azalması, göz kapağının sarkmasını azaltmanın en iyi yolu olsa da bazen cildinizin yüzeyini kontrollü bir şekilde yakmak için bir lazer kullanılabilir. Buna lazer yüzeyleme de denir ve kalan kırışıklıkları iyileştirmek için göz kapaklarının azaltılması ile birlikte yapılabilir. Lazer yüzey işleminden sonra cilt daha yumuşak ve daha az kırışık olur.

Göz Kapağı Düşüklüğü

Ameliyattan Sonra Olası Yaşanabilir Durumlar Nelerdir?

Ameliyattan sonra yara izlerinin olması mümkündür. Bunlar genellikle ilk önce kırmızı, daha sonra mor olacak, zamanla 12 ila 18 ay içinde giderek azalacaktır. Bazen yara izleri daha geniş, kalın, kırmızı veya ağrılı olabilir ve bunları düzeltmek için ameliyat olmanız gerekebilir.

Yörüngede kanama varsa, acil bir durumdur çünkü yörüngedeki artan basınç kalıcı körlüğe neden olabilir. Cerrahınız yağı çıkarmak zorunda kalırsa göz soketine kanama riski daha yüksektir. Bu genellikle ameliyattan hemen sonra veya kısa bir süre sonra ortaya çıkar. Yaranın altında pıhtılaşmış kan birikmesi iyileşmeyi geciktirebilir veya skarlaşmaya neden olabilir ve çıkarmak için başka bir işleme ihtiyacınız olabilir.

Bazen yaraların iyileşmesi beklenenden daha uzun sürebilir. Kuru gözlerden veya sulanan gözlerden muzdaripseniz, ameliyat geçici olarak durumu daha da uzatacaktır. Göz kapağı pozisyonu ameliyattan sonraki ilk bir veya iki gün içinde, alt göz kapağının kirpik çizgisinin şişlik nedeniyle gözden biraz uzakta olması oldukça yaygındır. Bu genellikle tek başına veya basit pansumanlarla yapılır, ancak başka bir işleme ihtiyacınız olabilir.

Çok fazla cilt çıkarılırsa, göz kapağınızı o kadar sıkı yapabilir ki düzgün bir şekilde kapatamazsınız. Bu, göz yüzeyinin kuruluğuna neden olabilir. Bu ciddi ise, küçük bir cilt nakline ihtiyacınız olabilir. Daha derin yapıların zarar görmesi nadiren de olsa yaşanabilir. Gözler, sinirler, kan damarları ve kaslar gibi daha derin yapılara zarar verebilir. Bu hasar geçici veya kalıcı olabilir. Körlük oldukça nadir görülen bir komplikasyondur.

Ameliyatın herhangi bir geçici etkisi altı ay içinde ortadan kalkacaktır. Nadiren, göz yüzeyi operasyon sırasında veya bir nokta ile çizilebilir. Bu olursa, birkaç gün boyunca antibiyotik merhem kullanmanız gerekebilir. Operasyon, alt göz kapağından yağ çıkarmaksa, yağdaki göz kasında hasar görebilir ve bu da çift görmeye neden olabilir. Bu kalıcı olabilir ve ikinci bir ameliyat geçirmeniz gerekebilir.

Tatmin edici olmayan sonuç bazen hastalar göz kapaklarının azalmasından memnun olmazlar. Bu, göz kapaklarının görünümü veya hissi ile alakalı olabilir. Zaman içinde değişim göz kapaklarındaki bir azalmanın sonucu genellikle 5 ila 10 yıl sürer ve bazen kalıcı olabilir. Göz kapaklarınızın görünümü yaşlanma, güneşe maruz kalma veya ameliyatınızla ilgili olmayan diğer durumlar nedeniyle değişecektir. Göz kapağının azaltılmasının sonuçlarını korumak için gelecekte daha fazla operasyona veya başka tedavilere ihtiyacınız olabilir.

Göz Kapağı Estetiği

Ameliyattan Sonra Yaşanacaklar

Yarayı temiz tutmak için antibiyotik verilebilir. Aynı gün eve gidebilir veya bir gecede hastanede kalabilirsiniz. Aynı gün eve gelirseniz, sorumlu bir yetişkin gecede sizinle birlikte kalmalıdır. Basit ağrı kesiciler sizi rahat ettirmek için yeterli olmalıdır.

Ameliyattan sonra, his, hareket ve koordinasyonu toplayana kadar en az 24 saat boyunca araç kullanmamalısınız. Kısmen konjonktiva altındaki şişlik (gözün önünü kaplayan ve yörüngenin iç kısmını çizen zar) nedeniyle göz kapaklarının azaltılmasından sonra sulu gözlere sahip olmak yaygındır. Cerrahınız, granülasyon hissini hafifletmek için size göz damlası verecektir. Geceleri gözlerinizi tamamen kapatamıyorsanız, uykuya dalmadan önce göz merhemi sürmelisiniz.

Bu gerginlik, şişme azaldıkça azalacaktır. Cerrah göz kapaklarını desteklemek için dikiş şeritleri uygulayabilir. Bunlar kabuklanırsa değiştirilebilir. Gözleri su ile temizlemek yardımcı olur ve cerrah göz damlası veya merhem kullanmanızı tavsiye edebilir. Bir veya iki gün boyunca göz kapaklarınızda soğuk paketler kullanmak, morarmayı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Dikişler genellikle üç ila beş gün sonra çıkarılır.

Alt göz kapaklarını yaklaşık bir hafta desteklemek için dikiş şeritlerinin kullanılması tavsiye edilebilir. Ameliyatınızla aynı gün yataktan ayrılacaksınız. Ameliyattan sonraki ilk veya iki gün boyunca göz kapaklarınızdan biraz kanama olabilir. Gazlı bez kareler veya temiz bir doku ile nazikçe kurulayın. Yüzünüze kan akışını artıran aktiviteler (bükme, zorlama, kaldırma veya sıcak banyo yapma) kanama riskini artırabilir, bu nedenle ilk hafta boyunca bunlardan kaçının.

Başınızı kaldırmak için ekstra yastıklar ile uyuyun ve en az bir ay daha göz kapaklarınızla nazik davranın. Gözlerinizi nemli gazlı bezle nazikçe temizleyebilirsiniz. Bir veya iki hafta sonra hafif aktiviteler yapabilirsiniz. Ağır nesneleri birkaç hafta kaldırmayın ve en az iki hafta seks yapmaktan kaçının. Tüm aktivitelere yavaşça başlayın. Şişme, nihai sonuç ortaya çıkmadan birkaç hafta ve birkaç ay sürebilir. Yara izleri birkaç ay boyunca pembe olacak, sonra neredeyse görünmez olacaklar. Yara izleri de birkaç hafta sonra sıkılaşabilir, ancak bu normal olarak dört ila altı ay sonra giderek iyileşecektir.

Yorum Yap