Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Nedir? Nasıl ... - Medistanbul

Genelde memelerinden memnun olmayan, sarkan memeleri olan birçok kadın için meme sarkması endişe kaynağıdır. Yaşın ilerlemesi, yerçekimi, kilo alıp verme, gebelik ve emzirme sarkan memelerin gelişimine katkı sağlar.

Daha estetik, gergin, dik ve sıkılaştırılmış göğüsler kazanmak için meme kaldırma operasyonuyla sahip olabilirler. Zamanla dinamikliğini ve görünümünü kaybeden bazı hastalar mutsuz olabilir çünkü meme hacmi zaman içinde önemli oranda azalabilir. Bu durumlarda meme protezi yerleştirilir ve memelerin büyüklüğü artar. Şekil ve pozisyonu değiştirilir.

Göğüsler genel olarak şeklini ve sıkılığını kaybeder. Cilt sıkılığını kaybetmeye başladığında sarkmaya başlar. Meme kaldırma ameliyatı veya meme küçültme sarkan göğüsleri dikleştiren ve yeniden şekillendiren bir operasyondur. Meme kaldırma operasyonu meme uçlarını çevreleyen dokunun da boyutunu azaltabilir. Aynı zamanda ufak göğüsleri olan ve gebelik nedeniyle de meme hacmini kaybeden bireylere meme implantları ile kombine edilen mastopeksi göğüslerinizin sıkılığını ve boyutunu artırabilir.

Meme Dikleştirme Operasyonu İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

Sarkan göğüsleri olan tüm bayanların yaptırabileceği bir operasyondur. Meme kaldırma ya da germe operasyonlarını kendini görünüm açısından iyi hissetmeyen ve mutsuz olan kadınların da yaptırması mümkündür. Meme kaldırma ameliyatı her boyuttaki memede yapılabilir. İyi sonuçlar genellikle daha ufak ve sarkan göğüsleri olan kadınlardan elde edilir. 

Göğüs Dikleştirme

Meme Dikleştirme Estetiğinde En Uygun Yaş Hangisidir?

Birden fazla doğum yapmış olan orta yaşlı kadınlarda daha uygundur. Göğüsler yapısal nedenlerden dolayı erken sarkma belirtisi gösterirse daha erken yaşta operasyon önerilebilir. Kısacası zorunlu ve geçerli bir durum olmadıkça sadece yetişkin hastalara yapılması uygundur.

Eğer Göğüsler orta derecede sarkıyorsa veya doğum ve emzirmeden sonra boşsa kaybedilen hacmi geri kazanmak için implantlar yerleştirilebilir. En çok kullanılan meme kaldırma yöntemi dikey mastopeksidir. Sonuç olarak estetik olarak hoş durur ve yara izi belirgin değildir. Sonucun daha kalıcı olması için dikey mastopeksi diğer tüm yöntemlerden üstündür.

Göğüs Germede Sıkılığı Sağlamak İçin Tek Bir Sebep Yeterli Mi?

Bu durum meme dokusunun sayısına bağlıdır. Genel olarak daha uzun süreli sonuç elde etmek için meme küçültme ile birleştirilir. Doğum veya kilo verme gibi nedenlerle yüksek meme dokusu kaybı implantlarla telafi edilir.

Tedaviden Önce Yapılması Gerekenler ve Uzak Durulması Gerekenler?

Operasyondan üç hafta önce hasta;

 • Sigarayı bırakmalı
 • Kan inceltici ilaç almayı bırakmalıdırlar.
 • Ağrı kesiciler bırakılmalı
 • Multi vitamin tabletleri
 • Yeşil çay
 • Keten Tohumu
 • Vişne Sapları
 • Domates Tohumları
 • Tüm Diyet Ürünleri
 • Meme Operasyonundan önce;
 • Ultrason taraması yapılmalıdır.

Meme Kaldırma Operasyonu

Anestezi Gerektiriyor Mu?

Operasyon bir klinikte ya da hastanede genel anestezi altında yapılır.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?

Sarkma durumuna bağlı olarak ameliyat yaklaşık 1 ila 3 saat sürer.

Operasyon Ağrılı Mıdır?

Meme dikleştirme özellikle ağrılı bir operasyon değildir. Operasyondan sonra birkaç gün içinde ağrı kesici ilaçlarla kullanılarak kontrol edilebilir ve biraz ağrı hissedebilirsiniz. Göğüs kaldırma işlemi implantlar ile kas altına yerleştirilirse biraz ağrıya neden olabilir. Bu nedenle de ağrı 2 ila 3 güne kadar sürebilir ve daha güçlü ağrı kesiciler gerektirir. Operasyonlarda implantla kasın üzerine yerleştiriyoruz. Küçük implantlar da tercih edilmesinin sebebi ise ağrının boyutunu sınırlandırmak içindir.

Operasyondan Sonra Hastayı Neler Bekler?

Operasyondan yaklaşık olarak üç saat sonra hastalar yemek yiyip kalkabilirler. Altı saat olduktan sonra ise hastalar taburcu edilebilirler. Hastalar banyolarını iki gün sonra yapabilirler. Muayene olmaları için üç günde bir hastaneye gelmeleri gereklidir. Sonrasında normal yaşamlarına dönebilirler.

İlk üç hafta yürüme hariç tüm fiziksel hareketlerden kaçınılmalıdır. Bu süreçte hasta her zaman bir spor sutyeni giymelidir. Fiziksel egzersizlere üç hafta sonra izin verilir ancak yine de kol ve göğüs bölgelerini yoracak hareketlerden kaçınmak gereklidir. Egzersizlere altı hafta sonra istediğiniz gibi devam edebilirsiniz.

Memeler normalden ilk üç hafta daha büyüktür ve görünüm normal değildir. Ancak zamanla üçüncü haftadan sonra memeler üç ay sonra ulaştıkları son pozisyonlarına dönmeye başlar. Ameliyattan sonra aralıklarla üç ve altı ayda sonrasında bir yıl itibariyle muayeneye gelmeleri gereklidir.

Ameliyattan Sonra Göğüslerimde His Kaybı Olur Mu?

Operasyondan sonra farklı konumlandırılmış meme uçlarına veya memede kalıcı his kaybına neden olabilir. Operasyon sonrası şişlik nedeniyle meme uçlarında ve memede bir miktar his kaybı meydana gelebilir. Genellikle bu his kaybı işlemden sonraki 6 hafta içinde yavaş yavaş kaybolacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Emzirmeyi Olumsuz Etkiler Mi?

Bilimsel çalışma yapan kişiler meme kaldırma operasyonu yaptıran ve yaptırmayanları karşılaştırıldığında kadın grupları arasında hiçbir fark bulamadı.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı

Normal Yaşama Geri Dönmek Ne Kadar Sürer?

Meme küçültme, kaldırma ya da gerdirme operasyonlarının iyileşme zaman alır ve birkaç hafta içinde yavaş yavaş iyileşirsiniz. Dört veya beş gün sonra işe dönebilirsiniz. Hastalar üç ila dört hafta boyunca herhangi bir şey kaldırmaktan kaçınılmalıdır. En az bir hafta cinsel ilişkiden kaçınmanız gerekebilir. Son olarak da bir hafta boyunca yorucu faaliyetlerden kaçınmanız gerekir.

Meme Dikleştirme ve Meme Kanseri Arasında Herhangi Bir Bağlantı Var Mı?

Bu ikisi arasında herhangi bir bağlantı yoktur. Aksine meme kütlesi azaldığı için alınan meme dokusu herhangi bir patolojik gelişme belirtisi açısından incelenir. Sonuçlar önleyici kontroller için önemli bir veri tabanı oluşturmaktadır. İmplant kullanımı kanser riskini artırmaya yönelik bir sakıncası yoktur.

Meme Dikleştirme Operasyonunun Sonucu Kalıcı Mıdır?

Operasyondan sonra ilerleyen yaşlarda göğüsler tekrar biraz sarkacaktır. Meme kaldırma operasyonunun göğüslerinizi ilelebet sağlam tutmayacağını lütfen unutmayın. Yerçekimi, hamilelik, ilerleyen yaşlar ve kilonuzdaki değişiklikler gibi faktörlerin bir sonucu olarak göğüsleriniz tekrar sarkabilir. Meme kaldırma operasyonu ile birlikte implantları olan kadınların daha iyi sonuçları olabilir.

Yorum Yap