Göğüs Asimetrisi Düzeltme Ne Anlama Gelir? ... - Medistanbul

Meme asimetrisi, bir kadının memelerinin farklı ebatlarda veya şekillerde olduğu bir durumu ifade eder. Göğüsleriniz farklı şekil ve boyutta olduğunda görünümünüzü direk etkileyecektir. Aynı zamanda giysilerinizin nasıl durduğunu etkileyebilir. 

Hatta çevrede fiziğinizle alakalı yapılan yorumlar bile sizi etkileyebilir. Asimetrinin sebepleri çoktur ve ağırlık, yaş, genetik ve hatta yerçekimi gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Farklı ebatlarda veya göğüs şekillerinde utanılacak bir şey yoktur, pek çok kadının arzu ettiği görünüme kavuşmaya hakkı vardır. Estetik operasyonlarının gelişmesiyle birlikte meme asimetrisine vücudunuzla dengeyi ve orantıyı geri kazandırabilecek cerrahi çözümler vardır.

Meme asimetrisi düzeltmesi, memede denge ve güzellik yaratmak isteyen kadınların tercihidir. İstenilen bir sonuç elde etmek için her iki memenin de düzeltme gerektirmesi yaygındır. Örneğin, büyük göğüsleri olan bayanlar orantılı bir boyuta indirgeyebilir, ancak memelerden biri diğerinden daha büyük olursa, göğüsler arasındaki azalma miktarı farklılık gösterebilir. Bu farlılıkları oluşturmak için ise farklı boyutlarda implantlar kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Göğüs Asimetrisi

Göğüs Asimetrisine Ne Sebep Olur?

Hormon Değişiklikleri: Kadının hormon seviyesindeki değişiklikler göğüslerinin boyutunu etkiler ve bu değişiklikler her meme üzerinde farklı etkiye sahip olabilir.

Gebelikte Yaşanan Durumlar: Kadınlar süt kanalı dokularının memede hızla büyüdüğünü ve memedeki karşılaştırmalı büyüme oranının da asimetriye yol açabileceği durumlarda yaşanabilir.

Juvenil Hipertrofi: Bu durumda olan bayanlar ergenlik döneminde bir memede hızlı büyüme yaşarlar. Sonrasında meme büyümesi ve memedeki değişiklikler asla düzelmez.

Hipoplazi: Ergenlik döneminde tam olarak gelişmeyen, geniş aralıklı veya görünüşte çok düzensiz olabilen küçük göğüsler ile sonuçlanan göğüsler anlamına gelir. Meme aşırı büyük ve farklı boyutlarda olabilir.

Emzirme: Yeni doğan bebek emzirme sırasında bir memeyi diğerine göre tercih edebilir, bu da tercih edilen tarafın daha fazla süt üretmesine neden olur ve böylece boyutunu arttırır. Bu durum genellikle normale döner, ancak bazen gerilmiş cilt devam edebilir ve kalıcı asimetri sorunu bırakabilir.

Travma: Kadının göğsünde meydana gelen kazalar veya ciddi travmalar,    

Meme asimetrisinin nedenine bakılmaksızın, cerrahi bir operasyon size daha iyi bir göğüs görüntüsü sağlayabilir, eşit bir meme görünümü sağlar ve günlük kişisel memnuniyetinizi artırabilir.

Meme Asimetrisi

Göğüs Asimetrisi Düzeltmesi Sizin İçin Uygun Bir Operasyon Mu?

Meme asimetrisi düzeltme operasyonu simetrik olarak düzgün ve orantılı göğüsler isteyen kadınlar için uygundur.

 • Ebat, şekil veya pozisyon bakımından farklılık gösteren göğüsler,
 • Asimetrik olmasının dışında çok küçük veya büyük olan göğüsler,
 • Göğüslerinizden dolayı görünüşünüz hakkında kendinize güvenin gelmesi,
 • Görünüşünden kaynaklı bazı kıyafetlerden veya aktivitelerden kaçınma,
 • Gebelik ve emzirmeden kaynaklı yaşadığınız sıkıntılar,
 • Herhangi bir nedenle geçirmiş olduğunuz kaza vb. durumlar da tercih edilebilir.

Plastik Cerrah Uzmanınızı Nasıl Seçmelisiniz?

Meme asimetrisi yapılırken göğüslere orantılı, güzel ve doğal bir görünüm oluşturmak için detaylara dikkat etmek gereklidir. Deneyimli ve işinde uzman bir plastik cerrah ile sanatsal bir göz gerektirir. Başarılı bir düzeltme işlemi için gereklilik ve ihtiyaçları belirlemek çok önemlidir. Araştırma sırasında endişelerinizi, estetik hedeflerinizi ve tüm sorularınızı yanıtlamak için zaman harcayıp kararınızı buna göre vermeniz gerekmektedir.

Operasyona Hazırlık

Sonuçlarınızı iyileştirmek için herhangi bir göğüs büyütmeden önce atabileceğiniz adımlar vardır:

 • Aspirin ve E vitamini gibi kan akışını etkileyebilecek ilaçlardan ve takviyelerden kaçının
 • Nikotin ile ilgili durumları önlemek için ameliyattan önce sigarayı bırakın
 • Ameliyattan sonra eve gidip rahat etmeniz için reçeteleri doldurun.
 • Bir yakınınızın ameliyat esnasında ve sonrasında bir iki gün yanınızda kalmasını planlayın
 • İyileşmenize odaklanabilmeniz için ilk hafta çocuklarınızla, evcil hayvanlarınızla ve evinizle ilgilenmesi için bir yardımcıya ihtiyacınız olabilir.

Göğüs Asimetrisi Düzeltme

Operasyona Genel Bakış

Operasyon genel anestezi ile lokal anestezi altında yapılabilir. Her iki esnada da, işlem boyunca rahatça uyuyacaksınız. Yara izinin görünür yerde olmaması adına kesikler en aza indirilerek göze çarpmayan alanlara yerleştirilecektir. Yaygın yerler daha çok memenin altında yerleştirilir. Cerrah Memeleri büyütüyorsa implantları yerleştirmek için uygun bir yer yaratacaktır. Meme asimetrisi düzeltmesinin tamamlanması genel olarak bir ila iki saat arasında sürer. Ameliyat bittiğinde cerrah gerginliği azaltan ve yaranın daha iyi iyileşmesini sağlayan katmanlama teknikleri kullanarak kapatır. Kesikler üzerine steril bir pansuman uygulanır ve göğüsleri korumak için cerrahi bir sütyen de yerleştirilebilir.

Meme Asimetrisi Düzeltilmesinden Sonra Yaşanacaklar

Operasyondan sonra biraz ağrı ve şişlik hissedebilirsiniz. Bu yan etkiler bir hafta kadar sürebilir ve bu sürede dinlenmeye ve iyileşmeye odaklanırsanız kısa sürede toparlanabilirsiniz. İyileşmek için ameliyattan sonra geride kalan yara izinin görünümünü en aza indirmektir. Bunun içinde cerrahınızın ilk altı haftadaki ilerlemenizi takip etmek için sizi haftada bir kez muayene edecektir. Diğer muayenelerde ise dikişleri çıkaracak ve kesikleri bantlayacaktır. Bantlama süresi sona erdiğinde cerrahınız üç ay boyunca günde iki kez uygulayacağınız patentli bir silikon sıkar. 

Bunların yanı sıra kendinize ve durumunuza özgü yara izinize nasıl bakacağınız hakkında ek talimatlar verecektir. Meme operasyonundan sonra iyileşme yaklaşık altı hafta olmasına rağmen, bu işten ve diğer aktivitelerden o kadar zaman ayırmanız gerekeceği anlamına gelmez. Çoğu kadın operasyondan sonra bir veya iki hafta içinde rutinlerine dönüyor. Bununla beraber bazı durumlarda şişliğin tamamen azalması ve göğüslerin yeni pozisyonlarına yerleşmesi altı hafta veya daha uzun sürebilir. Tamamen iyileştikten sonra sonuçlarınız daha uzun ömürlü olacaktır.

Kendine Güvenin Artması

Meme asimetrisi düzeltmesi hem dış görüntünüzü hem de vücudunuza olan güveninizi geri kazandırır. Operasyon çoğu kadın için uzun süreli, hatta kalıcı sonuçlar üretir. Göğüslerinizin görünümünden memnun değilseniz harekete geçmenin tam zamanıdır. 

Yorum Yap