Genital Estetik (Vajina Estetiği) ... - Medistanbul

Genital estetik, öncelikle iç ve dış genital bölgeye estetik faydalar açısından gerçekleştirilen cerrahi ve harici tıbbi operasyonları içerir. Estetik operasyon olarak görülmesine rağmen fonksiyonel yönlerden de yarar sağlar.

Genital estetik cerrahi altındaki en ilerici süreçlerden bazılarıdır.Yaşın ilerlemesi, genetik ve diğer değişikliklerin etkilerini değerlendirmek için tasarlanan genital estetik cerrahi, fiziksel görünümünüzü, rahatlığınızı ve cinsel memnuniyetinizi büyük ölçüde etkileyen bir durumdur. Genital estetik ameliyatlar kadınlar arasında erkeklerden daha popülerdir.

Genital bölgedeki deformasyonları düzeltmek için estetik operasyonlar, labial redüksiyon, aşırı şişme, yaşlanma ile ilgili konular, vajina sıkma cerrahisi vb. Cinsel organların estetik ve fonksiyonel sorunları çok özel konulardır, ancak bazen çok geniş nedenlere yol açabilir bunlar psikolojik bozukluklar ve diğer cinsiyetle zor bir ilişki.

Plastik cerrahide tam bu anlamda uygulanabilir bir çözüm sunar. Genital estetik ameliyatları 2000'li yılların başından bu yana özellikle Türkiye'de ve tüm dünyada önem kazanmaya başladı. Kadınlar kendi bedenlerine dikkat etmeye ve cinsel organlarının önemini fark ettikten sonra, genital plastik cerrahi ve uygulamalar daha hızlı bir şekilde artmaya başladı.

Genital Estetik

Genital Estetik Nedir?

Genital Estetik, dış genital bölgeye kozmetik faydalar ve aynı zamanda vajinanın rekonstrüksiyonu ve gençleştirilmesi açısından yapılan cerrahi uygulamaları içerir. Estetik bir ameliyat olarak görülmesine rağmen fonksiyonel yönlerden de fayda sağlar. 

Kadınlar için daha genç bir görünüm vermek için dış yağ enjeksiyonları, çıkıntıları azaltmak için vajinanın iç dudaklarının azaltılması, vajinanın sıkılması, G noktasının arttırılması ve genital bölgede cilt aydınlatması anlamına gelmektedir.  Genital estetik operasyonlarının kadınlarda psikolojik, hijyenik, tıbbi, cinsel ve sosyal faydaları vardır. 'Vajina estetiği', 'Cinsel alan estetiği', 'Genital güzelleştirme' ve olarak da bilinir.

Genital Estetik Ameliyatları Nelerdir?

Genital Bölge Estetiği ile ilgili işlemler aşağıdaki gibidir:

 • Cinsel Alanda İç ve Dış Labia Estetiği
 • Vajinal Sıkma Cerrahisi
 • Vajina ve Anüs Arasındaki 'Perine' Bölgesinin Estetiği
 • Klitoris Üzerindeki Cilt Katlanmalarının Düzeltilmesi
 • Pubis Zirvesinin Estetiği
 • Büyük Labilere Yağ veya Dolgu Enjeksiyonu
 • Labia Majora Azaltma
 • G Noktasına Dolgu Enjeksiyonu
 • Genital Prp Uygulamaları
 • Lazer Vajinal Gençleştirme
 • Genital bölge için lazer beyazlatma tedavisi
 • Genital radyofrekans uygulamaları

Vajina Estetiği

Genital Estetik Neden Önemlidir?

Vajina, genital bölgede ergenlik ve yaşlanma ile edinilmiş bozulmalar meydana gelir. Zamanla meydana gelen yapısal bozukluklar estetik veya fonksiyonel bozuklukları doğurur. Bu durumda, kadınlarda kendine güven, psikolojik sebepler ve cinsel memnuniyetsizlik eksikliğine neden olabilir.

Genital estetik operasyonların hedefleri, kadınlara cinsel yönler için özgüven sağlamak, psikolojik ve sosyal açıdan daha iyi hissetmelerini sağlamak, yaşlanma veya doğumların neden olduğu deformasyonları düzeltmek, cinsel zevki artırmak ve orgazm işlevi için tedavi edilmektedir.

Operasyon İçin İyi Aday Kimdir?

Genital bölgesinden memnun olmayan ve fonksiyonel bozukluklardan muzdarip olan herkes kişi için gereklidir. Başlangıçta gerçekten işlevsel bir sorun olup olmadığı belirlenmelidir. Hastanın ruh sağlığı da önemli ölçüde değerlendirilmelidir. Psikolojik bozukluklardan sıkıntı yaşayan insanlar önce bir psikologa danışmalıdırlar.

En Çok Talep Edilen Genital Estetik Operasyonları Nelerdir?

En çok tercih edilen genital estetik ameliyatları şunlardır:

 • Labiaplasti (küçük labia estetiği)
 • Vajinoplasti (vajinal sıkma)

Genital Estetiği Operasyonu

Labiaplasti, labia minora normalden daha büyük, sarkmış, kırışmış, koyu renkli veya asimetrik olduğu zaman çoğunlukla tercih edilir. Uzun ve sarkık labium, idrara çıkmakta zorluk yaşayan, cinsel ilişkide gerginlik nedeniyle ağrı hissi duyan, koku ve neme sürekli maruz kalma sebebiyle sık vajinal enfeksiyon gibi bazı şikayetlere neden olur. 

Labiaplasti ameliyatının psikolojik ve fonksiyonel faydaları vardır. Klitoris cildinde şişkinlik, kırışıklıklar ve sarkma varsa, Labiaplasti operasyonuna klitoral hoodoplasti de eklenmesi gereklidir. İstenilen estetik görünüme ancak bu şekilde ulaşmak mümkün olacaktır. Vajinanın her iki tarafında bulunan deri boyutunu azaltmayı amaçlayan estetik bir müdahaledir. 

Vajinal bir boşluk etrafında eğriler olması kaçınılmazdır. Çoğu durumda bu bir soruna sebep olmaz. Bununla birlikte, iç dudak büyümesinden sonra, sorunlar artabilir ve labiaplasti estetiği olması kaçınılmazdır ve gerekebilir. 

Labiaplasti genel anestezi tedavisi, sedasyon veya lokal anestezi altında yapılan ve tercih edilen bir yöntemdir. Vajinal dudaklar kısalır ya da yeniden şekillendirilir. İstenmeyen doku cerrahi veya lazer yöntemlerle çıkarılır ve gevşetilmiş kenarlar ince, çözünür dikişlerle tekrar dikilerek güzel bir görünüm olması hedeflenir.

Vajinoplasti operasyonları yaşlanma, doğum, sık cinsel ilişki ve düşük nedeniyle vajinal genişleme ve gerilme durumunda yapılır. Vajinal genişleme, cinsel zevkte azalmaya ve cinsel ilişki esnasında kadınlarda ve erkeklerde uyuşma sorununa yol açabilir. Sistosel, rektosel şikayetleri varsa, bunlar aynı seansta da düzeltilir. Genital bölge şikayeti olan kişilere uygulanan genital estetik ve operasyonlar kadınların özgüvenini ve cinsel memnuniyetini artırmaktadır.

Türkiye'de ve dünyada, özellikle son yıllarda, internet kullanımı ve sosyal medyanın yayılması, kadınların genital bölgelerine daha fazla dikkat etmesine ve sonuç olarak genital estetik operasyonlarının daha fazla olmasına neden olmuştur. Vücuda sertlik ve ton katmak için vajinal boşluğun sıkıldığı tercih edilen cerrahi bir işlemdir. 

Birçok kadın yaşlanma, doğum, hormonal farklılıklar veya doğum kusurları ile ilgili vajinal gevşeklik ve kayıp tonuyla karşı karşıyadır. Rekonstrüktif cerrahi ameliyat olarak vajinoplasti, vajinal gençleştirme ve popülerlik kazanma olarak da adlandırılır. Zayıflamış vajinal kaslar cinsel ilişki esnasında cinsel bozukluklara, duygusal güvensizliğe, hoşnutsuzluğa ve hatta ağrıya neden olabilir. Bu estetik operasyonun vajinoplasti geçiren kadınlara çekici gelmesinin birçok yararı vardır.

Hassasiyet ve cinsel zevk kaybı, vajinal duvarlar zayıfladıkça kadınların karşılaştığı en büyük kayıplardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca, gevşemiş ve sarkmış vajinal duvarlar bu deneyimi her iki kısım için daha az zevkli hale getirebileceğinden, kadınlar kendi kendini bilinçlendirebilirler.

Yorum Yap