Fue Tekniği Ile Saç Ekimi Nedir? Nasıl ... - Medistanbul

Yıpranan saçlar zamanın ilerlemesiyle dökülmeye başlar. Saç dökülmesi genetik bir faktör olabileceği gibi çevresel etkenler, stres, mevsim değişiklikleri, hormonal bozukluklar da saç dökülmesini önemli oranda etkilemektedir.

Dökülen saçlar, bireyde özgüven eksikliği yarattığı gibi, kişinin kendini yaşlı hissetmesi gibi psikolojik etkiler de ortaya çıkarabilmektedir. Dökülen saçların eskisi kadar gür ve doğal görünmelerini sağlamak için saç ekimi operasyonu yapılabilmektedir. Saç ekimi operasyonu sonucunda da saçlarınız en az eskisi kadar gür ve sağlıklı olmaktadır.

Saç ekimi için birbirinden farklı saç ekimi teknikleri uygulanmaktadır. Bu yöntemler arasında Fue saç ekimi diğer tekniklere göre işlemin seans süresi daha uzun olmasına rağmen daha etkili sonuçlar sağlamaktadır.

Fue Saç Ekimi Nedir?

Fue Saç Ekimi Tekniği dünyada yaygın bir şekilde kullanılan bir saç ekimi yöntemidir. Bu yöntem esnasında kafa derisi üzerinde kesi yapılamaz, deri üzerinde herhangi bir delme işlemi uygulanamaz. Fue ifadesi, Foliküler Ünite Ekstraksiyonu’nun kısaltması olarak bilinmektedir.

Fue yönteminde; saç kökleri, donör bölge olarak seçilen bölgeden tek tek alınarak istenilen bölgeye implant edilmektedir. Donör bölgeden alınan saç kökleri istenilen bölgeye (özellikle ön kısımdaki boşluklara) topluca değil de yine aynı şekilde tek tek ekilmektedir.

Fue Saç Ekimi çok yaygın olarak kullanılan ve etkin bir yöntemdir. Bu yöntemin nasıl uygulandığı çok önemlidir. Yöntem uzman sağlıkçılar tarafından uygulanmalıdır. Aksi durumlarda estetik olmayan bir saç görüntüsü oluşabilir ve memnuniyetsizlik yaşanabilir.

Fue Saç Ekimi Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Fue Saç Ekimi eski yöntemlere göre birçok yenilik ve kolaylık sağladığı için son zamanlarda yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Eski tekniklerin aksine bu dönemlerde tercih edilmesinin sebebi, kişinin saç derisine kesik atılmadığı için operasyon yapılan kişi daha hızlı iyileşmeye olanak sağlamasıdır. Böylece saç ekimi yapılan bölgeye dikiş atılamaz ve dikiş izi problemi ortadan kalkar. İyileşme süresi kısaldığı için doğal görünüme kavuşma daha hızlı olmaktadır.

Fue yöntemi ile saç ekimi

Operasyon Kolaylığı

Saç ekim yapılacak kişiye, donör alanından tek tek alınan kıl kökleri uygulandığından, kök alınan bölgede ciddi düzeyde bir kanama meydana gelmez ve iz kalmaz. Bu sebeple Fue yöntemi özellikle son zamanlarda tercih edilmektedir.

Kolay Uygulama

Fue Saç Ekimi uygulamasını, acı duymamak ve daha hızlı saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler tercih eder çünkü işlem lokal anestezi ile yapıldığından diğer tekniklere göre kısa sürer. Ortalama olarak altı-yedi saat içinde tüm saç ekimi işlemi tamamlanır.

Her Koşulda Etkili Olabilme Şansı

Fue yöntemi sayesinde, kıl kökü alınacak yerde donör azlığı bulunan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Çünkü kök alınacak alanda yeterli donör olmaması durumunda, sakal ve göğüsten kıl kökü alınarak, operasyon yapılacak bölgeye uygulanabilir.

Daha Doğal Görünüm

Fue Saç Ekimi yöntemi ile daha sık ve doğal bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Kalıcı Etki Oranı

Saç ekimi sonrası dökülme olasılığından endişeleri olanlar için, Fue yönteminde saç ekilecek alana nakil edilecek kıl kökleri, kulak üstleri ve ense gibi dökülmeme özelliğine sahip alanlardan alındığından, operasyon sonrası ekim yapılan alanda saçlar dökülmez.

Fue yöntemi ile saç ekimi

Fue Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Fue Saç Ekimi öncesinde kişinin saçları 1 mm boyutunda olacak şekilde kısaltılır. Donör alandan saç kökü toplama işlemine, saç kısaltma işleminden sonra başlanmaktadır. Operasyona başlamadan önce saç ekilecek alan ve saç alınacak donör bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Bu işlem sırasında kesinlikle genel anestezi uygulanmamaktadır. Ayrıca, herhangi bir cerrahi yöntem de tekniğin kapsamı içerisinde yer almamaktadır.

Donör bölge, genelde iki kulağın arka tarafında kalan ense bölgesi olarak belirlenmektedir. Saç ekimi dışında, bıyık ya da sakal gibi ekim işlemleri de düşünülüyorsa bu durum uzman sağlıkçıya bildirilmelidir. Çünkü donör bölgede yer alan saç kökü ve greft sayısı kısıtlıdır.

Fue Saç Ekimi İşlem Süresi Ne Kadardır?

Fue Saç Ekimi süresi saç ekimi istenilen alanın büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Saç kökü ve saç dokusunun ekim alanı için ne kadar gerektiği operasyon süresi konusunda önem arz etmektedir. Greft olarak bahsedilen saç kökü ve dokusunun saç ekimi sırasında 4000-4500 kadar alınmasına ihtiyaç duyuluyorsa, bu operasyon yaklaşık 6-7 saat sürebilmektedir.

Greft sayısına bağlı olarak değişebilen saç ekimi operasyon süresinin 9-10 saat sürdüğü durumlar da olabilmektedir. Seansın durumuna göre operasyon sırasında kısa süreli aralar verilebilmektedir. Fue tekniği esnasında greftlerin alınması 2 ila 4 saat arası sürebilmektedir. Greft toplama işleminden sonra kısa bir ara verilmektedir.

Fue yöntemi ile saç ekimi

İşlemin Süresini Belirleyen En Önemli Unsurlar Şöyledir:

 • Ekim yapılacak alanın büyüklüğü,
 • Alanın büyüklüğüne göre alınacak greft sayısı,
 • İşlemi yapan sağlıkçının tecrübesi,
 • İşlemi yapan sağlıkçının seans sayısı ve seans süresi tercihi,
 • Saç derisinin işleme etki edebilecek bir yapıda olması.

Fue Saç Ekimi Operasyonu Öncesinde Neler Yapmak Gerekir?

Fue Saç Ekimi öncesinde kişinin dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat edildiğinde saç ekimi operasyonu sorunsuz bir şekilde ve etkili bir sonuçla tamamlanacaktır. Saç ekimi operasyonu bu kısaltma operasyonundan sonra yapılacaktır.

Bunun dışında dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Saçın operasyon öncesinde temiz olması, yağlanma durumunun olmaması,
 • Jöle, köpük gibi kimyasal maddelerin saç üzerinde yer almaması,
 • Operasyondan önceki haftalarda mümkünse alkol alınmaması,
 • Sigara kullanımının da mümkünse 1 hafta önceden azaltılması ya da tamamen terk edilmesi,
 • Operasyona 1 hafta kala vücudu yoracak olan kardiyo çalışmalarından uzak durulması, vücudun fazla yorulmaması,
 • Operasyon gününün sabahında yeterli kahvaltının yapılması, öğle yemeği sırasında hafif şeyler yenmesi, işlem sırasında kesinlikle tok bir halde bulunulması,
 • Operasyon gününde mümkünse rahat kıyafetlerin giyilmesi.

Fue Saç Ekimi Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Fue saç ekimi sonrasında ekilen saçlar üzerinde bazı farklılıklar meydana gelmektedir. Bu değişikliklerden en önemlisi, ekilen saçların bir süre sonra dökülmesidir. Yeni ekilen saçların dökülmesi kişiyi korkutsa da dökülen saçlar çok kısa bir süre sonra kalıcı olarak tekrar çıkacaktır.

Saç ekimi operasyonundan sonra işlem yapılan bölgeye elle temas etmemeye özen göstermeli, bu bölge su ile temas ettirilmemelidir. Başın dik tutulması, ödemin kısa sürede iyileşmesi için önemlidir. Doktorun verdiği ilaç ve kremler kullanılmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Yıkama

Saç yıkama gününe gelindiğinde doktor tarafından önerilen şampuanın kullanılmasına dikkat edilmelidir. Fue saç ekimi sonrasındaki 15 gün boyunca saç ekimi yapılan bölgeye mümkün olduğunca dikkat edilmelidir. Ekim yapılan alan ve donör bölgenin korunması bakımından uyku esnasında kullanılan yastık çok önemlidir. Saç köklerine zarar verebilecek sertlikte yastıklar tercih edilmemelidir.

Ekim yapılan saç kökleri kesinlikle zarar görmemelidir. Sırt üstü pozisyonda uyumak, saç köklerini korumak açısından faydalı olabilir. Baş bölgesine herhangi bir darbe almamaya özen gösterilmeli, ağır sporlar özellikle yapılmamalıdır.

Makas kullanılarak hafif saç kısaltmaları dışında önemli sayılabilecek saç kestirme operasyonlarından uzak durulmalıdır. Tüm bunlara dikkat edildiğinde de operasyon sonrasında herhangi bir sıkıntı olmadan saç ekimi süreci başarı ile tamamlanacaktır.

Yorum Yap
"Fue Tekniği Ile Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?" için 3 Yorum Mevcut
 • Yorum Sahibi
  Tayfur 3 yıl önce

  Fue tekniği ile alakalı detaylı bilgi alabilirmiyim

 • Yorum Sahibi
  Mustafa 3 yıl önce

  Fiyat ve operasyon ile ilgili bilgi verirmisiniz

 • Yorum Sahibi
  Ahmet 3 yıl önce

  Transfer konaklama dahil fiyat nedir