Erkeklerde Meme Küçültme Operasyonu ... - Medistanbul

Jinekomasti; erkeklerde meme büyümesi anlamına gelen tıbbi bir terimdir. Olguların çoğunda, bilinen bir neden yoktur. Görünüşlerinin farkında olan erkekler için meme küçültme ameliyatı yardımcı olabilir.

Operasyonda meme dokusu ve fazlalık deri alınır. Jinekomastiyi düzeltmek için operasyon düşünüyorsanız, detaylı bilgi almanız gerekebilir. Tüm sorularınıza cevap bulabilmeniz sizin kişisel durumunuza bağlıdır.

Bu Operasyon Ne Zaman Gereklidir?

Çoğu genç, bir veya her iki göğsü etkileyen bazı göğüs genişlemesi yaşar. Bununla birlikte, erken yetişkinlikte %10'dan daha azında kalıcı bir sorun vardır. Bu durum yaşla birlikte artar, yaşlı erkeklerde yaklaşık %30'a ulaşır.

Yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve prostat kanseri ilaçları ile bazı hastalıklar (örn. karaciğer yetmezliği ve bazı kanserler) ve çok nadir konjenital anomaliler (birinin doğduğu gelişimsel hatalar) sebep olmaktadır. Bu nedenler, ilk konsültasyon sırasında cerrah tarafından dikkate alınmalıdır. Bu konsültasyon sırasında; sigara, alkol, çeşitli ilaçların kullanımı, genel sağlık durumu, vücut büyüklüğü ve şekli, önceki göğüs cerrahisi, kanama paternleri ve iyileşme durumları vb. dikkate alınacaktır.

Meme, glandüler doku sert-yoğun ve yağ dokusu yumuşak olmak üzere iki ana bileşenden oluşur. Herhangi bir memedeki glandüler dokunun adipoz dokuya oranı kişiden kişiye değişir ve jinekomastide her ikisinin de fazlası olabilir. Esas olarak memede hipertrofisi ve liposuction olağan bir tedavidir. Bu, dokunun 3-4 mm’lik kesilen yerden sokulan küçük bir tüpten aspire edilmesini içerir.

Aşırı glandüler doku genişlemesinde ise, fazlalığın bir neşter ile kesilmesi gerekebilir. Bu, genellikle nipelin etrafında bir yara izi bırakacaktır. Bu eksizyon tek başına veya liposuction ile birlikte yapılabilir. Çok miktarda doku ve deri kesilmesini içeren büyük kesikler, daha belirgin yara izi ile sonuçlanan daha büyük insizyonlar gerektirebilir. Jinekomasti operasyonlarının çoğu yaklaşık 90 dakika sürer ve genel anestezi altında veya bazı durumlarda sedasyonlu lokal anestezi altında yapılır.

Erkeklerde Meme Küçültme

Medistanbul Aşağıdaki Durumlarda Erkeklerde Meme Küçültme Sağlayabilir:

 • Uzun süredir acı çekiyor ve rahatsızlık duyuyorsa yapılır.
 • Diğer tedavilere cevap verilmemiş ise yapılır.
 • Bu durum ciddi sıkıntıya neden olup, hastalık boyutuna geçmişse yapılabilir.

Meme Küçültmeden Önce Ne Düşünmeli?

Karar vermeden önce neden meme küçültme ameliyatı istediğinizden emin olun. Bir pratisyenle konuşun ve kararınızı vermek için zaman ayırın. Araştırdığınız ve belirlediğiniz bir cerrah ile tüm detayları görüşün ve aklınıza takılan tüm soruları sorun. İnternette arama yaparken, meme küçültme sunan doktorları ve klinikleri ararken dikkatli olun. Cerrahın Genel Tıp Konseyi'ne (GMC) kayıtlı olup olmadığını kontrol edin. Uzman kayıtlarına girilmeli ve uygulama ruhsatı olmalıdır. Cerrahınıza sorun:

 • Nitelikleri ve deneyimlerini araştırın.
 • Erkeklerde kaç tane meme küçültme ameliyatı yaptıklarını öğrenin.
 • Erkeklerde komplikasyon olan yerlerde kaç tane meme küçültme ameliyatı yaptıklarını bilin.
 • Bir sorun olduğunda ne tür bir takip beklemelisiniz.
 • Hasta memnuniyet oranları nelerdir.

Erkeklerde Meme Küçültme

Erkeklerde Meme Küçültme Nedir?

Meme küçültme ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılır. Bazı durumlarda, sedasyonlu lokal anestezi kullanılabilir.

Operasyon şunları içerir:

 • Meme ucunun kesilmesi.
 • Fazla yağ dokusunu neşter (cerrahi bıçak) ile çıkarın veya emmek için liposuction kullanın (iki tekniğin kombinasyonu kullanılabilir)
 • Çok fazla dokunun çıkarılması gerekiyorsa meme uçlarını yeniden konumlandırmak gerekebilir.
 • Yaralarında bandaj olacaktır.
 • Operasyon yaklaşık 1.5saat sürer. Genellikle bir gece hastanede kalmanız gerekir.

İyileşme Süresi

Meme küçültme ameliyatından tamamen iyileşmek birkaç hafta sürebilir. Birkaç gün izin almanız gerekebilir. Birkaç hafta boyunca ağrılı, şişmiş ve çürük göğüsleriniz olabilir. Ameliyattan 1 ila 2 hafta sonra gece gündüz elastik kompresyon giysisi giymeniz gerekecektir. Bu, iyileşirken göğsünüzü desteklemeye yardımcı olur. Pansumanların ömrü, yaralarınızın ne kadar hızlı iyileştiğine bağlı olacaktır. 1 ila 2 hafta sonra dikişleriniz çözülür veya çıkarılır.

Ameliyattan yaklaşık 3 hafta germe, ağır egzersiz ve ağırlık kaldırma işlemlerinden kaçının. Normal faaliyetlerinize tam olarak devam edebilmeniz yaklaşık 6 hafta sürecektir. Operasyondan birkaç hafta sürebilecek emniyet kemeri takmanın artık acı vermediği durumlarda sürüşe tekrar başlayabilirsiniz. Ameliyatınızın tüm sonuçlarını görmek 6 aya kadar sürebilir.

Yara İzleri

Çoğu erkeğin meme uçlarında yara izi vardır. Ancak büyük bir meme küçültme, meme katında dikey bir yara ve yatay bir yaraya (çapa izi) neden olabilir. Yara izlerinizin geçmesi birkaç ay sürebilir.

Erkeklerde Meme Küçültme

Meme Küçültme Ameliyatı Aşağıdaki Sorunlara Neden Olabilir:

 • Kalın ve belirgin yara izleri
 • Düzensiz göğüsler veya meme uçları
 • Yara iyileşmesi sorunları
 • Meme ucu hissi kaybı
 • Meme dokusunda kanama (Bu durum genelde ameliyattan sonraki ilk 24 saat içinde olur)
 • Yumrular, çürükler veya şişlikler olabilir
 • Aşırı kanama
 • Enfeksiyon
 • Anesteziklere alerjik reaksiyon

Ayrıca, her türlü işlem düşük de olsa risk taşır. Cerrahınız bu risklerin ve komplikasyonların olasılığını ve eğer varsa nasıl tedavi edileceğini açıklamalıdır.

Bir Sorun Olması Durumunda Ne Yapmalı?

Kozmetik cerrahi bazen yanlış gidebilir ve sonuçlar beklediğiniz gibi olmayabilir. Kırmızı cilt, yanma veya olağandışı şişme gibi şiddetli ağrı veya beklenmedik semptomlar yaşarsanız, ameliyattan mümkün olan en kısa sürede kliniğinize başvurun. Meme küçültme sonuçlarından memnun değilseniz veya operasyonun doğru bir şekilde gerçekleştirilmediğini düşünüyorsanız, cerrahınıza tedavi gördüğünüz hastane veya kliniğe söylemelisiniz.

Postoperatif

Ameliyattan sonra göğüs bir süre şişer ve çürür. Ameliyatın tam etkisini değerlendirmek zor olabilir. Şişmeyi azaltmaya yardımcı olmak için, hastalardan genellikle bir veya iki hafta boyunca elastik basınçlı giysiler giymeleri istenir. Yaklaşık üç hafta egzersiz yapmaktan kaçınmanız önerilir ve genel olarak normal aktivitelere devam edebilmeniz yaklaşık altı hafta sürer.

Ameliyatın potansiyel komplikasyonları olağan bir sonuçtur. Bunlar, meme dokusunun yanlış çıkarılmasını, memenin düzensiz bir taslağını ve azaltılmış bir meme hissini içerir. Liposuction yerine bir eksizyon yapılmışsa, ikinci bir işlem sırasında boşaltılması gerekebilecek bir kan pıhtısı oluşabilir.

Yorum Yap