Dudak Estetiği Nasıl Yapılır? ... - Medistanbul

Günümüzde kadınlar ve erkekler daha dolgun görünümlü dudaklara sahip olmak için can atıyorlar.

Dışardan görünüm itibariyle dudakların istenmeyen şekilde olması bireylerde bir travma yaratabilmektedir. Görümün de yanı sıra bazı kişilerde doğuştan gelen dudağın gelişimsel (yarı dudak dediğimiz) bir kusur olarak görülmektedir. Bu sebeplerden ötürü de dudak ameliyatının olması gerekli hale gelmiştir.

Juvederm gibi dudak dolgu maddeleri, dudağınızı şekillendiren ve dolgunlaştıran bir dizi enjeksiyonlardır. Dudak dolgu maddeleri sadece yarı kalıcı bir çözümdür. Dudak büyütmede daha kalıcı bir çözüm istiyorsak permalip implantaları kullanmamız gereklidir. Bu dudak implantları, doğal bir dudak gibi şekillendirilmiş olup yumuşak bir silikon implanttır. 

Permalip implantları birkaç farklı boyuttadır. Bu implantlar sıvı değil katı olduğundan, bu tür silikon implant sızıntı yapmaz ve yırtılmaz. Dudak, philtrumunuzdaki değişiklikler için, yani üst dudağınız ve burnunuz arasındaki mesafeyi doğru kaldırır. Yetişkin yüzleri destekleyen bağların yavaş yavaş gevşemesi ile beraber zayıflar, genç görünümlü diyaframı alır ve inceltir. Philtrum klasik olarak orantılı yüz için ideal olarak 11 ila 13 milimetredir. Bu mesafe yirmili yaşlardan sonra her on yılda bir ila üç milimetre uzar.

Dudak Dolgusu

Dudak Dolgu Maddeleri

Dudak dolgu maddeleri üst ve alt dudaklara enjekte edilir. Juvederm, Restylane, Voluma ve Perlane dahil olmak üzere birkaç farklı dudak dolgu maddesi bulunmaktadır. Dudak dolgu takviyesi belirlediğiniz bir klinikte doktorunuz ya da uzman hemşireler tarafından yapılmaktadır. Konsültasyon sırasında doktorunuz dudaklarınızı ve genel yüz dengenizi değerlendirecektir.

Doktorunuz dudaklarınızın simetrisini ve şeklini belirlemek için resimlerinizi çekecektir. Sonra doktorunuz dudaklarınızın hangi bölgelerinin daha dolgun ve yoğun olması gerektiğini belirleyecektir. Geçici dudak büyütme için, bu dolguda lidokain bulunduğundan Juvederm Ultra Plus kullanılması tavsiye edilir ancak yine de tercihe bağlıdır. 

Doktorunuz dudak dolgusunu ne kadar ve nereye enjekte edeceğini belirledikten sonra ufak çaplı operasyonunuz başlar. Dudak dolgu büyütme işleminin tamamlanması yaklaşık 15 ila 30 dakika sürer. Dudak dolgu takviyesi, öğle tatilinde bile yapabileceğiniz hızlı bir operasyondur. Hasta işlem günü eve gidebilir ve dinlenebilir. Dudak dolgu maddeleri sadece 6 ila 8 ay sürdüğünden, dudak dolgu takviyesi sadece yarı kalıcı bir çözümdür.

Dudak Estetiği

Dudak İmplantları

Dudak büyütme için geçici dudak dolguları istemeyen kişilere bir alternatif olarak daha kalıcı bir seçenek olan implantlar kullanılmaktır. Dudak konsültasyonunuz esnasında doktorunuz hangi boyutta dudak implantının en iyi olacağını belirleyecektir. İlk olarak, cilt cerrahi alanın etrafında sterilize edilmesi şarttır. Sonra dudaklara anestezi yapılır. 

Dudakların uyuşmasından sonra, ağzın her köşesinde bir kesi yapılır. Dudakta bir tünel, kavisli bir timsah kelepçesi adı verilen bir araç kullanılarak oluşturulur. Dudak tüneli, dudağın şeklini takip eder. Kavisli timsah kelepçesi tünelin sonuna ulaştığında, kelepçe açılır. 

İmplant kavranarak dudak tüneline sürüklenir. İmplant dudak yağının altına ve dudak kaslarının üstüne yerleştirilir. İmplantlar yerleştirildikten sonra insizyonlar bir veya iki emilebilir sütürle kapatılacaktır.

Yağ Aşılama

Yapay dolgulara ve implantlara bir diğer alternatif dudak büyütme için kendi dokunuzu kullanmaktır. Dudak büyütme için kendi dokunuzu kullanmaya ise otolog dudak büyütme denir. Yağ transferi bir tür otolog dudak büyütme tercih edilen bir seçenektir. Dudak dolgu maddeleri gibi, dudaklara yağ transferi de ufak çaplı bir operasyondur. 

Dudaklara yağ transferi lokal anestezi altında yapılmaktadır. Dudaklara yağ transferi esnasında, yağ karnınızdan (göbek deliğinin etrafından) alınır, saflaştırılır ve dudaklarınıza aktarılır. Dudaklara yağ transferinin yapılması yaklaşık 60 ila 90 dakika sürer. Hasta işlem günü eve gidebilir ve dinlenebilir. Yağ ile dolgunlaştırılmış dudaklar 6 yıl veya daha uzun süre dolgun kalır. 

Doku Aşılama

Başka bir otolog dudak büyütme türü olan doku aşılama bulunmaktadır. Dudak büyütme için yağ kullanmaya ek olarak, kendi cildin bir parçası kullanılabilir. Bu tip otolog dudak büyütme esnasında cilt alt mide bölgesinden çıkarılır. Bazen, bir C-kesit skarı rezeke elde edilebilir ve dudak büyütme için kullanılabilir. Bazen, yüz germe sırasında çıkarılan cilt ise dudak büyütme için kullanılabilir.

Cilt rezeke edildikten sonra, cildin üst tabakası çıkarılır. Bu dermis parçası daha sonra dudaklarınıza yerleştirilir. Bu tip otolog dudak büyütme de basit bir operasyondur ve lokal anestezi altında yapılabilir. Dudaklara dermal transfer işleminin süresi 60 ila 90 dakika arasında değişir. Dudaklarınız şeklini ve hacmini 5 ila 7 yıl arasında zamanla kaybeder.

Dudak Dolgusu

Kimler Dudak Ameliyatı Yaptırmalıdır?

Dudak kaldırma veya doldurma hastaları genellikle biraz farklı olarak iki şekilde değerlendirilirler. Kimi bunu şuna benzetir; Genç hastalarda dudak asansörleri genellikle dudak dolgusunun sonsuz koşu bandından bıkmış insanlardır, denir. Diğer bir söylem de yaşlı hastalarda dudak lifti, genellikle biraz daha orantılı olan ağzın bu bölgesinin uzamasından öfkelenenler içindir.

Kimilerin dudakları için estetik operasyon geçirmesi gerektiği konusunda kesin estetik normlar belirtmek zordur. Beklenti ve beğenilerin kişiye özel bir durum olduğu söylenebilir. Aynı dudağı normal veya ince bulmak mümkündür. Genellikle kırmızı hat bileşkesi belirgin olan kıvrımları net ve simetrik kişiler çok fazla ameliyat olmayı tercih etmezler. Aynı zamanda kırmızı bölümü dolgun, üst dudakta yandan alt dudağa kıyasla hafif taşma beğenilen özelliklerdir.

Dudak estetiğinde kalıcı ve geçici yöntemler uygulanabilir. Geçici yöntemlerin başında, klinikte uygulanabilen Hyalunorik asit vardır. 6 ila 12 ay süreyle etkilidir ve tekrarlanabilir. Kalıcı operasyonlar arasında değişik özelliklerde implant uygulamaları, vücuttan alınan yağ dokusu ile yapılan işlemler ve son olarak cerrahi tekniklerle dudağın iç tarafında kalan kırmızı bölümünün dışarı doğru ilerletilmesi tekniğinden söz edebiliriz.

Yorum Yap