Diş Estetiği Nasıl Yapılır? ... - Medistanbul

Dental estetik; özellikle diş boyutunu, renk değişikliğini, dişler arasındaki boşlukları veya diş aşınması izlerini düzelten, dişlerin görünümünü iyileştirmeyi amaçlayan bir tedavidir.

Gülümseme estetiği, dişlerin gölgesi ve hizalanması ile doğrudan bağlantılıdır. Dişlerin ve gülümsemenin estetiği, hasta için çok önemli olduğundan dolayı oldukça tercih edilen bir estetik yöntemidir. Hoş bir gülümseme genellikle başkalarıyla iletişim kurmanın en iyi yoludur.

Kişiliğimize ve zihin durumumuza hak ettiği önemi vermek istediğimizden kaynaklanır. Ancak yıllar geçtikçe, gülümseme yaşlanır, dişler kararır ve değişen bir yüz ortaya çıkar. Ayrıca doğum ve emzirmenin, bazı bireylerde dişlere zarar verebileceği de unutulmamalıdır.

Dişlerde görülen uyumsuzluk, lekeler, çatlaklar, şekiller ve boyutlar, uyumlu olmayan bir görünüm olmasına sebebiyet verdiği için uzman bir doktora gitmeye yol açar. Önce bazı diş problemlerinin tedavi edilmesi gereklidir. Diş hekimliği tarafından, diş estetiğinin bireyin yaşamındaki rolünün ve ruh sağlığı üzerindeki etkisinin analiz edilmesi gerekir.

Diş Estetiği

Kozmetik diş hekimliği tedavisi, bireyin genel refahını sağlamaktadır. Dental estetik bu anlamda günümüzde muazzam bir ilerleme kaydetmiştir. Yeni teknikler ortaya çıkmakta ve yayılmaktadır. Bu da çoklu yöntemlerin ortaya çıkmasına izin vermektedir. Diş estetiği; uzun zamandır istenilen görüntüye kavuşmak için diş bakımı, malzeme ve tekniklerin iyi gelişimi sayesinde bugün herkes tarafından erişilebilir hale gelmiştir. Birden fazla diş hekimliği tekniği uygulanmaktadır. Bu teknikler hızlı ve her şeyden önce etkilidir.

Estetik Diş Bakımının Özellikleri

Diş Yüzü

Diş kaplamaları sadece dişlerin rengini düzeltmek veya dişin görünür kısmını onarmak için değil, aynı zamanda şeklini yeniden yapılandırmak için de kullanılır. 2000'lerden beri çok tercih edilen bu yöntem, hızlı bir şekilde daha zarif ve kusursuz bir gülümsemeye kavuşmanızı sağlar.

Bu diş kaplama küçük bir karo şeklindedir. Seramik veya porselen olarak tasarlanan kompozit bir kaplama doğrudan diş üzerinde şekillendirilebilir. Diş kaplama, dişlerin kusurlarını maskeleme görevi görecektir. Kırık, kötü şekillendirilmiş, yontulmuş diş, ince bir seramik kabuk veya başka bir örtü ile kaplanarak güzel bir dişin elde edilmesi sağlanacaktır.

Seramik, belirli bir süre sonra bile doğal bir etki yarattığı için ışığın mükemmel bir şekilde yansıtılmasına izin verir. Biyo uyumlu bir malzeme olarak kalır ve faset doğallığını korur. Kaplamalar genellikle ön dişler için kullanılır. Arka dişler görünmedikleri için bir kaplamaya ihtiyaç duymazlar. Diğer durumlarda cerrah, dişlerde hasar olduğunda veya dişler kırıldığında arka dişler için başka yöntemler kullanır. Diş kaplamaları ayrıca diş anormalliklerini, özellikle dişin normal boyuttan çok daha küçük dişleri düzeltmenize izin verebilir.

Diş Estetiği

Bir Seansta Diş Estetiği Ne Kadar Sürer?

Estetik endişelerle yaptırılan diş estetiği, güncel son teknolojiler ile kısa sürede tamamlanmaktadır. Örneğin yaprak porselen, tam seramik porselen dolgu ve köprü çoğunlukla tek seansta bitmektedir. Bu işlemler gerçekleşirken bilgisayar ortamına üç boyutlu aktarılan görüntüler aracılığıyla dişler kazınmakta ve prova yapmaksızın dişler hazırlanmaktadır. Bu uygulamalar metal kullanmadana gerçekleşmektedir.

Diş Beyazlatma

Kozmetik diş hekimliğinin bu basit işlemi, hidrojen peroksit bazlı bir jel kullanılarak mine ve dentinin renklerini hafifletmek için kullanılır. Kontrendikasyonların; tedavi edilmemiş çürükler, devitalize dişlerde zayıflık olup olmadığını kontrol etmek için önce bir diş hekimi tarafından kapsamlı bir oral değerlendirme yapmadan beyazlatma tedavisi yapılmamalıdır.

Dental Taçlar

Dental kronlar, orijinal dişini bir taban olarak tutarken fonksiyonel ve estetik bir diş bulmanızı sağlar. Taç, dişin diş etinin dışına (kökün aksine) çıkıntı yapan kısmıdır. Bu alan doğal olarak çok sert bir madde, harap veya çirkin bir dişi onarmak için diş minesiyle kaplıdır.

Kron Türleri

Kronlar; seramik, krom-kobalt, nikel-krom veya değerli metal olabilir. Ayrıca yeni gelişmeler, alerji riskinden kaçınmak ve görsel görünümü iyileştirmek için her zaman en iyisini bulmaya çalışır. Taç hasarlı dişi veya kırık dişi kaplayarak doğal şeklini, boyutunu ve işlevini geri verir. En son evrim seramik taçtır.

Bu malzeme mükemmel sağlamlık, direnç ve ışıkta doğal bir etki sunar. Taç tüm doğal dişlerle beyazlansa bile, iyi tolere edilir ve doğal diş minesine benzer. Biraz şeffaf, katı, saf olan seramiği parlak ışıkta bile doğal bir dişten ayırt etmek neredeyse imkansızdır.

Diş Estetiği

Dental İmplant

Diş implantları herhangi bir nedenle bir veya daha fazla dişi kaybettiğimizde uygulanır. Diş eksik olduğunda basit bir çözümdür ve eksik bir dişi lokal anestezi altında doğrudan çeneye daldırarak tamamen yeniden yapılandırmak için kullanılır.

İmplant tedavisinin amacı çene kemiğinde kullanılabilir dişler oluşturmaktır. Bireylerde diş eksikliği, fiziksel, psikolojik ve estetik sağlık nedenleriyle diş hekimliği alanında özellikle önemlidir. İmplantlar, duruma bağlı olarak sabit veya çıkarılabilir protezlerin yapımı için oluşturulur. Bir diş implantı, çoğunlukla alveolar kemiğe yerleştirilen titanyumdan yapılmış yapay bir köktür. Pratisyen diş etini kesererek kemikte küçük bir delik açar ve diş protezinin dayandığı bir implant yerleştirir. Dental taçda olduğu gibi, bir implantın başarısı için iyi ağız hijyeni şarttır.

Sonuç

Diş estetiği gerçekten de güzel dişlere izin veren tüm teknikleri içerir. Güzel dişlere sahip olmak, sosyal ve mesleki ilişkilerinizi kolaylaştırmanın yanı sıra özgüveninizi güçlendirmek ve iyi bir ilişkiye sahip olmak için önemli bir değerdir.

Yorum Yap