Ağrısız Saç Ekimi Tekniği ... - Medistanbul

Geleneksel saç ekimi operasyonlarında, genellikle lokal anestezi için kafa derisine enjeksiyon yapılması gerektiğinden iğne korkusu olanlar için tedirgin edici olabiliyor.

İğne korkusu olan bireyler sadece saç ekim operasyonlarından değil, diğer tıbbi uygulamalardan da uzak durabiliyor. Kısacası çoğu birey iğne olmaktan korkabilir. Ancak yeni saç ekim operasyonları çoğunlukla iğne kullanımını içermez. Bunun yerine anestezi teknikleri ve yöntemleri kullanılır.

Ağrısız saç ekimi mümkün mü?

Saç ekimi, başlarında kellik olan birçok kişi için en etkili çözümdür. Bu kalıcı saç restorasyonuna yol açabilen tek yöntemdir. Bununla birlikte, bazı kişiler anestezinin ve ameliyatın kendisini rahatsız edici ve ağrılı olabileceğinden endişe ediyor. Şırınga ve iğnelerin kullanımı birçok hasta için özellikle stresli olabilir.

Ek olarak, ortaya çıkan yaralanmalar enfeksiyon kapma riskini artırabilir. Neyse ki, Confort-In yöntemi ile size acı veya risk olmadan saç ekimi sunabiliriz. Comfort-In yöntemi sayesinde daha az ağrı hissedersiniz.

Medistanbul'da, anestetiği kafa derisi altında sadece bir veya iki iğne ucu ile uygulayabiliriz. Yüksek basınçta, pim şeklindeki bir meme anestetiği kafa derisine bırakır. Operasyon sadece birkaç saniye sürer ve yaralanma yapmaz. Sadece birkaç saniye hafif bir baskı hissedeceksiniz.

Bu yöntem normal bir şırınga yönteminden çok daha az acı verir ve hasta için daha hoş bir deneyim sağlar. Cilt düzgün bir şekilde uyutulduktan sonra, ekip tedaviye devam edebilir.

Normalde, FUE'den sonra, hasta sadece geleneksel ağrı kesicilerle kolayca rahatlatılabilen hafif ağrı yaşayacaktır. Buna karşılık, FUT yönteminden sonraki ağrı çok daha güçlüdür ve hasta ilaç almak zorundadır.

Comfort-in ile Saç Ekimi

Ağrısız Comfort-In Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Comfort-In operasyonu iğnelerden korkanlar için en uygun çözümdür. Basınçlı hava ve özel iğnesiz enjeksiyon cihazı kullanarak, anestezi uygulamak için nazik ve yenilikçi bir yol sağlar.

Enjeksiyon cihazının alt ucunda pistonlu bir nozul vardır. Alt açıklık yaklaşık 0.15 mm'dir ve 0.5 ml anestezik sıvı ile doldurulur. Cihazın üst kısmındaki tetiğe basıldığında, nozuldaki piston çözeltiyi yüksek basınç altında yansıtır ve kafa derisine enjekte eder.

Comfort-In İle Ağrısız Saç Nakli Faydaları

 • Saçlı deride herhangi bir yere kolayca uygulanabilir.
 • Yaralanma yoktur.
 • Enfeksiyon riski düşüktür.
 • Patentli ve sertifikalı bir tekniktir.
 • Anestezi şırınga olmadan ve neredeyse hiç acı olmadan yapılacaktır.
 • Anestezi dozunu kolaylaştırır.
 • Basınçlı hava enjeksiyonu sayesinde anestezi daha hızlı yayılır.
 • 0,15 mm'lik daha küçük nüfuziyet nedeniyle diğer yöntemlerden daha rahattır.

İnsan vücudu ilaçları farklı oranlarda metabolize eder. Bu lokal anesteziler için de geçerlidir. Bu nedenle, az sayıda hastada, anesteziğin etkisi işlem sırasında erken kaybolabilir. Bu, greftler toplandığında ve ekildiğinde özellikle rahatsız edici olabilir.

Böyle bir durumda, cerrahi ekiple konuşabilir ve dikkatlerini duruma çekebilirsiniz. Daha sonra uzmanlarımız, saç nakli ile ilgili tüm deneyiminizin ağrısız olmasını sağlamak için lokal anestezi enjekte edebilir.
Medistanbul olarak, tedavinizi her zaman son teknolojik yöntemlerle ve mümkün olan en ağrısız şekilde gerçekleştirmek için çabalıyoruz.

Yenilikçi bir nakil tekniğinin Comfort-In anestezisi ile kombinasyonu ağrısız saç nakli yapmanıza ve istenen sonuçların tadını çıkarmanıza olanak tanır.

Ağrısız Saç Ekimi

Sedasyon Nedir?

Sedasyon, kişiye özel olarak yapılan ve etkisi buna göre ayarlanabilen sedatif ilaçlarla, kişinin tüm refleksleri korunarak, derinliği kontrollü olarak ayarlanan bir tür uyku halidir.

Sedasyon Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Sedasyon küçük çocuklarda bile kullanılabilecek seviyede güvenlidir ve daha önce de söylediğimiz gibi saç ekimi işlemini sıfır ağrılı denecek seviyeye getirmektedir. Yine de sedasyon istemeyen hastalarımız için sedasyonsuz saç ekimi de uygulanmaktadır. Bu noktada tercih tamamen size bağlı olarak değişir.

Saç Ekiminin Temel Aşamaları

Saç ektirme ameliyatlarının tüm yöntemlerinde temel prensipler söz konusudur. Bu prensipler şunlardır:

 • Saç Köklerinin Toplanması
 • Kanalların Açılması
 • Köklerin Ekilmesi
 • Saç Köklerinin Toplanması

Saç köklerinin toplanması esnasında ciddi bir estetik başarı sağlayan FUE yöntemidir. FUE yönteminde saçlar iğnelerle teker teker toplanır. Böylece çok az tahribatla birlikte saç kökleri toplanabilir. Saç köklerinin büyüklüklerine göre iğneler kullanılması da çok önemli bir diğer noktadır. 

Burada kullanılan iğnelerin keskinliği ve her hastaya tek seferlik kullanılıyor olması ameliyat başarısını materyal anlamında etkileyen bir diğer unsurdur. Yine saçların köklerinin açılarına uygun olarak çıkarılması da köklerin zarar görmesini engelleyecek bir diğer noktadır. Örneğin aşırı kıvırcık saçları olan birinin u-greft diye adlandırılan, kökü alırken kıvrımlı olan şekline zarar vermeden alan iğneler de mevcuttur. Tüm bunlar hastanın durumuna göre ameliyat öncesinde doktor tarafından planlanan inceliklerdir.

Kanalların Açılması

Kanalların açılması aşamasında klasik FUE yönteminde eskiden metal slitler kullanılırdı. Günümüzde ise çoğunlukla pürüzsüz ve keskin olan safir bıçaklar kullanılmaktadır. Safir uçların kullanılması ile kanalların açılması sonrasında hızlı iyileşme görülür. Her hastaya göre saç köklerinin kalınlıklarına bağlı olarak birkaç farklı uç kullanımı yeterli olur. Yine her ucun sadece bir hasta için kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Saçların Ekilmesi

Köklerin ekilmesi aşamasında ise doğru yönlerle açılan kanallara saçların 40-45 derecelik açılarla teker teker yerleştirilmesi işlemidir. Her üç aşamanın da kendine has incelikleri ve uzmanlıkları bulunmaktadır. Tüm bu aşamalarda en önemli incelik tabiki deneyim ve hassasiyettir.

İğnesiz Saç Ekimi Tekniği Nasıl Uygulanır?

İğnesiz saç ekimi mikro cerrahi tekniği ile birlikte kullanılır. FUE ve diğer alt grubu tekniklerinde iğnesiz saç ekimi teknikleri kullanılabilmektedir.

Bu teknikte ucunda iğne olmayan özel bir aletle lokal anestezi uygulanmaktadır. Saç ekimi operasyonu yine özel bir alet ya da tercihe göre lazer teknikleri kullanılarak ekim işlemi yapılabilmektedir. Bu sayede saç dökülmesi sorunu olan ve saç ektirmek isteyen ama iğne korkusu olan bireyler bu operasyondan faydalanmaktadır.

İğnesiz ve Ağrısız Saç Ekimi

Sağlıklı Saç Kökleri Hangi Bölgeden Alınır?

Sağlıklı saç kökleri genellikle hastada kafanın arka ve yan bölgelerinden alınır. Kafa derisinin tümüne yayılan bir saç dökülmesi tipi yoksa erkek tipi saç dökülmesinde kafanın arka ve yan kısımlarındaki saçlar dökülmeye karşı dayanıklı olur.

M tipi saç dökülmesi denen bu saç dökülmesi tipinde baş bölgesinin arka kısmı testosterona karşı duyarsız olur. Bu durumda bu kısımlardaki saç kökleri daha sağlıklı kalır.

İğnesiz saç ekimi tekniği ile donör bölge lokal olarak uyuşturulduktan sonra FUE ya da DHI tekniği ile bu bölgelerdeki sağlıklı saç greftleri teker teker alınarak toplanır. Sonrasında iğnesiz saç ekimi tekniği ile lokal olarak uyuşturulmuş olan seyrek alanlara transfer edilir.

İğnesiz Saç Ekimi Tekniğinin Faydaları Nelerdir?

İğne korkusu olan bazı kişilerde bayılmaya bile yol açacak kadar etkili olan bir durumdur. Kişinin saç ekim ameliyatı süresince endişe içinde olmasına yol açar. Bu nedenle de iğnesiz saç ekimi tekniğinde psikolojik açıdan hastaya sağladığı rahatlama hissinin yanı sıra teknik açıdan da faydaları vardır.

Bunlar arasında enfeksiyon ve ağrı oluşma riskinin en aza indirilmesi esas alınır. Hasta iğnesiz saç ekimi ameliyatı boyunca rahat bir şekilde film izleyebilir, kitap okuyabilir ya da müzik dinleyebilmektedir.

İğnesiz Saç Ekimi Tekniğinde İyileşme Süreci Nasıldır?

İğnesiz saç ekimi ameliyatında kafa derisinde delik oluşmadığı ya da kesi yapılmadığı için süreç ağrısız ve daha hızlı gelişir. Kabuklanma daha az olur ve dökülme süreci de daha hızlı gerçekleşir. Bu süreç içinde saç ekilen ve kök alınan bölgelerin güneş ışıklarından ya da aşırı sıcak ortamlardan korunması gerekir.

Yorum Yap
"Ağrısız Saç Ekimi Tekniği" için 3 Yorum Mevcut
 • Yorum Sahibi
  volkan 3 yıl önce

  ağrısız saç ekimi ile alakalı daha detaylı bilgi alabilirmiyim

 • Yorum Sahibi
  umut 3 yıl önce

  fiyat ve operasyon bilgi lüfennnn

 • Yorum Sahibi
  caner 3 yıl önce

  Fue tekniğinde de ağrısız olmuyor mu bu teknikde olan fark ne